Įgalinantys įrankiai

2022-02-03 11-55-32 author Nendre Zilinskaite

Rezidencijos „Įgalinantys įrankiai” dalyviai NMK:  Reyhaneh Mirjahani, Laura Garbštienė, kuratorė Egija Inzule, Gabrielė Gervickaitė, Jurga Daubaraitė, RIBOCA edukacijų vadovė Sandra Ķempele, Johanes 'Mo'ong' Santoso Pribadi, ir Jonas Žukauskas.

Fotografavo Nendrė Žilinskaitė.

 

Įgalinantys įrankiai


„Įgalinantys įrankiai” - tai RIBOCA (Rygos Tarptautinės šiuolaikinio meno bienalės), HIAP (Helsinkio tarptautinės menininkų programos) ir NMK (Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonijos) inicijuota bendra rezidencijų programa, vykstanti 2022 m.


Projektas skirtas menininkams, architektams, dizaineriams, muzikantams, edukatoriams ir kitų disciplinų atstovams, besidomintiems meniniu ugdymu ir mediacija. Projekto tikslas yra vystyti mokymosi rinkinius internetinei „RIBOCA žinių saugyklos” platformai, kuri galėtų būti prieinama mokytojams, mokiniams, jaunimui, studentams ir tėvams.


Nuo 2022 m. sausio iki kovo mėn. vykusi rezidencijų programa žymi pirmojo projekto etapo pabaigą ir parengtus mokomosios medžiagos sąvadus, kurie bus sukurti, redaguoti, išversti per sekančius mėnesius ir paviešinti 2022 m. rudenį RIBOCA, HIAP ir NMK internetinėse platformose. Siekiama, kad mokymosi medžiaga būtų prieinama latvių, lietuvių, suomių, rusų ir anglų kalbomis.


NMK, bendradarbiaudama su Laura Garbštiene, Gabriele Gervickaite, Reyhaneh Mirjahani, Neringos miško architektūra, Johanes ‘Mo’ong’ Santoso Pribadi, Harmony ir Nicolas Buzzi pateikė aštuonis mokymosi rinkinius.


NMK programos dalis kuruojama Egijos Inzulės su NMK, RIBOCA komandomis, Antonu Šramkovu ir Daura Polonskyte.

 

ljh

„Fėjos", iš „Aš esu žievės vabalas” instaliacijos, 2021 m. Fotografavo Laura Garbštienė.

 

Laura Garbštienė 

Mokymosi rinkinys: Spalvų gamyba

 

 

Naujausia Lauros Garbštienės praktika apima laiku grįstas meno formas ir apmąstymus apie gamtos reiškinius, ekologinį sąmoningumą, buitį bei kaimo gyvenimo nuosmukį. Nuo 2013 m. Garbštienė gyvena Šklėriuose, nedideliame kaime netoli Dzūkijos nacionalinio parko, kartu su nedidele škudų veislės avių banda. Šklėriuose kūrėja vietinius gyventojus pažindina su verpimu, propaguodama jį kaip antikapitalistinį judėjimą, siekiantį suvienyti įvairių kultūrų žmones. 2017 m. Garbštienė įkūrė menininkų vadovaujamą iniciatyvą „Verpėjos“, skirtą skatinti tyrimus ir diskusijas apie tradicinę kaimo gyvenseną bei gamtos išsaugojimą tiek vietos, tiek globaliu mastu. 2021 m. vasarą NMK įgyvendino L. Garbštienės „Piemenų rezidenciją“, Neringos miško architektūros projekto dalį.

 

 

3 Is ciklo atminties oda .jpg

Iš Gabrielės Gervickaitės ciklo  „Atminties oda“, 2020 m.

 

Gabriele Gervickaite (Gabo)

Mokymosi rinkinys: Kasdienybės raštai


Gabrielė Gervickaitė dirba ir gyvena Vilniuje, yra Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjungos narė, VDA vizualiųjų menų doktorantūros kandidatė, taip pat parodų kuratorė, dirbanti su socialiai angažuotu meniniu ugdymu. Naudodama savo kūną kaip archyvinės medžiagos talpyklą, kuria darbus, o stebėdama šiuolaikinių medijų kanalus, vykstančius socialinius ir politinius reiškinius, tyrinėja, kaip ir kodėl kuriami nenormatyvūs kūniški įvaizdžiai visuomenėje. Jos darbai buvo rodomi Pernu Fotofestivalyje, „Positions” meno mugėje Berlyne, Austrijos kultūros forume Niujorke, „Katzen” menų centre Vašingtone ir kitur. 

 

 

Moong 1

PVC vamzdžių eksperimentas, Garažo teatras“, Jogjakartoje.

 

 

Johanes ‘Mo’ong’ Santoso Pribadi 

Mokymosi rinkinys: Garso kūrimas pasitelkiant vaizduotę, įsikūnijimą ir žaidimą

 

 

Johanas „Mo’ong” Santosas Pribadi yra eksperimentalios muzikos kompozitorius ir instrumentų kūrėjas. Indonezijos meno institute Surakartoje jis įgavo muzikos kompozicijos magistro laipsnį, o 2015 m. Tarptautinės kompozitorių tribūnos išrinktas jaunuoju kylančiu kūrėju. Mo’ong yra dirbęs su įvairiais nacionaliniais ir tarptautiniais projektais, įvairiais muzikos žanrais ir tarpdisciplininiais modernaus šokio, teatro ar šiuolaikinio lėlių teatro projektais, instaliacijomis bei performanso menu. Šiuo metu jis dirba ties „Limbah Berbunyi”, „Raja Kirik” dueto ir kitais projektais.

 

 

 

A picture containing timeline

Description automatically generated

Kartu su Azadeh E Zaghi kurtas, procesu skatinamas ir socialiai angažuotas meninis projektas „Statytino miesto paminklas”, 2021 m.

 

Reyhaneh Mirjahani

Mokymosi rinkiniai: 

Diskusija apie pilietinį dalyvavimą 

Statytino miesto paminklas


Reyhaneh Mirjahani yra vizualiųjų menų kūrėja ir menotyrininkė gyvenanti Geteborgo ir Teherano miestuose. HDK-Valand akademijoje ji įgavo dailės magistro laipsnį, o Teherano universitete – skulptūros bakalauro laipsnį. Šiuo metu menininkė dirba ties savo kuratorine praktika „CuratorLab” programoje „Konstfack” meno universitete. Mirjahani meninė praktika ir tyrimai sutelkiami į individualios ir kolektyvinės jėgos sampratą, esančią socialiniame-politiniame dalyvavime ir etikos disponavime šiame diskurse. Šiuo metu menininkė dirba ties šiais projektais: „Laisvos valios eksperimentas, nuo vengimo iki pasipriešinimo: „Burbulo” kaip vaidmens tyrinėjimas pasakojimo praktikose”, „Statytino miesto paminklas”, ir „Gullbrandstorp: för Framtidsbild 2050”.

 

 

DSC 0470

DSC 0310

Fotografavo Jonas Žukauskas.

 

Neringos miško architektūra

Mokymosi rinkiniai: 

Pamoka, kuri trunka 200 metų

Mediena kaip išteklius

 

 

Jurga Daubaraitė ir Jonas Žukauskas yra erdvinių praktikų duetas, šiuo metu gyvenantys Vilniuje. Jų architektūros, kuravimo bei tyrimų projektai kuria naujus santykius tarp visuomenių ir jas supančios aplinkos, jų praeities ir ateities, siekiant naujai artikuliuoti architektūrą platesnėje praktikų ekologijoje. 2021 m. jie buvo pakviesti redaguoti pirmąjį „Forest as a Journal” leidinį, 2018 m. kuravo Londono AA galerijos  „The Baltic Material Assemblies” parodą RIBA erdvėse,  2016 m. dalyvavo Baltijos paviljono kuravimo darbuose 15-oje tarptautinėje architektūros parodoje Venecijos Bienalėje, o tais pačiais metais prisidėjo prie „The Baltic Atlas“ sudarymo, kurį išleido „Stenberg“ leidykla. Šalia kitų darbų, šiuo metu Daubaraitė ir Žukauskas vykdo kūrybingos žaidimų aikštelės ir sodo projektą Vilniuje.

Kartu su Egija Inzule, duetas inicijavo Neringos miško architektūros projektą: tyrimų ir rezidencijų programą, tyrinėjančią  Kuršių Neriją Baltijos ir Skandinavijos miškų kontekste, apmąstančią jos ekologijų, reprezentacijų, ir kolonijinių bei pramoninių naratyvų susipynimus.

 

 

 VOLUMES  117.jpg-  Suspended Gestures  VOLUMES Jan Bolomey

Nicolas Buzzi and Harmony, „Sustabdyti gestai". Fotografavo Janas Bolomey.

 

Harmony (Martina Andrea Buzzi) ir Nicolas Buzzi 

Mokymosi rinkinys: Popierinių vargonų variacijos

 

 

Harmony (MartinaAndreaBuzzi) gyvena ir dirba Ciuriche, kur kuria performansus ir improvizacinę muziką. Savo kūryboje menininkė mezga fantasmagoriškus naratyvus, suliejančius faktus ir fikciją į asmenines mitologijas. Harmony savo kūrybą ir performansus yra pristačiusi „Kunsthalle“ Freiburge, San Paulo architektūros bienalėje, „The Photographic“ Folkvango universitete Esene, „VOLUMES“ „Kunsthalle“, „Agency of cunnlingus – les complices“ ir „Opening Weekend“ „Cabaret Voltaire“ Ciuriche, „Caravan“ „Kunsthaus“ Aarau, „Alpina Huus“ „Le commun“ Ženevoje ir „Legs Performance Festival“ „Kunstraum Klingenthal“ Bazelyje.

 

 

NicolasBuzzi šiuo metu dirba ir Ciuriche ir Frankfurte. Menininkas derina kompoziciją su performatyviomis praktikomis, taip atliepdamas ir išbandydamas specifinius elektroninės muzikos – srities, leidžiančios permąstyti Vakarų meninėje muzikoje vyraujantį vaidmenų pasiskirstymą – ypatumus ir galimybes. Instrumentams būdingą gebėjimą apibrėžti ir formuoti laiko procesus bei erdviškumą Buzzi traktuoja kaip strategiją, padedančią įveikti istorinį ir kultūrinį balastą. Kūrėjo darbai pristatyti Venecijos architektūros bienalėje, „HEK“ Bazelyje, „HKW“ Berlyne, „Istituto Svizzero“ „Kampnagel“ Hamburge, „NUP 2020“ Taline, „Kölnischer Kunstverein“ „Kunsthaus Bregenz“, „Kunstmuseum“ Bazelyje, Lokarno kino festivalyje, San Paulo architektūros bienalėje, „Schauspielhaus“ Ciuriche, „Taylor Macklin“ Ciuriche ir ZKM Karlsrūhėje.

 

 

2022-02-03 10-54-01 author Nendre Zilinskaite 1

Įgalinantys įrankiai" dalyviai NMK: Gabrielė Gervickaitė, Reyhaneh Mirjahani, ir Johanes 'Mo'ong' Santoso Pribadi. Fotografavo Nendrė Žilinskaitė.

2022-02-03 11-09-43 author Nendre Zilinskaite 1

Laura Garbštienė NMK. Fotografavo Nendrė Žilinskaitė.

2022-02-03 10-55-38 author Nendre Zilinskaite 1

Fotografavo Nendrė Žilinskaitė.

2022-02-03 11-06-56 author Nendre Zilinskaite 1

Įgalinantys įrankiai" dalyviai NMK: Jurga Daubaraitė ir Jonas Žukauskas. Fotografavo Nendrė Žilinskaitė.

2022-02-03 10-58-10 author Nendre Zilinskaite

Fotografavo Nendrė Žilinskaitė.

2022-02-03 11-05-16 author Nendre Zilinskaite

 RIBOCA edukacijos vadovė Sandra Ķempele NMK. Fotografavo Nendrė Žilinskaitė.

2022-02-03 12-04-23 author Nendre Zilinskaite-2 1

Rezidencijos „Įgalinantys įrankiai” dalyviai NMK: Gabrielė Gervickaitė, Johanes 'Mo'ong' Santoso Pribadi,  Reyhaneh Mirjahani, Jurga Daubaraitė, Jonas Žukauskas, Laura Garbštienė, kuratorė Egija Inzule, ir RIBOCA edukacijų vadovė Sandra Ķempele. Fotografavo Nendrė Žilinskaitė.

 

Dalyviai HIAP rezidencijoje: 

 

Agnieszka Pokrywka

Daugiadisciplininė menininkė ir mokslininkė | Helsinkis, Suomija

Mokymosi rinkinys: Fermentacijos radijas

 

Aistė Ambrazevičiūtė

Skaitmeninio meno kūrėja | Kaunas, Lietuva

Mokymosi rinkinys: Kerpių pažinimo būdai

 

Martina Eddone (bendradarbiaujant su Margherita Via)

Grafikos dizainerė | Eindhovenas, Olandija

Mokymosi rinkinys: Pilnos tuštumos

 

T.S Anna & Adri Schokker

Vaizduojamojo meno kūrėjai, kuratoriai ir kultūrinių bei edukacinių renginių organizatoriai | Groningenas, Olandija

Mokymosi rinkinys: Požiūrio taškai (mokymosi rinkinys grįstas mišku”)

 

 

 

 

ERASMUS+ projektas „RIBOCA žinių saugykla” yra dalinai finansuojamas Europos Sąjungos. Europos komisija nėra atsakinga už šios publikacijos turinį.

LT Finansuojama Europos Sajungos POS