Mokymų laikotarpis: 2024 m. kovo 24 – 28 d.
Mokymų vedėjai: Anton Šramkov ir Eva-Maria Lisa Körber
Kursuose bus susitelkiama į žmogaus sukurtus kraštovaizdžius ir medienos medžiagų srautus, kurie yra matuojami, skirstomi į kategorijas, vertinami ir nuvertinami. Šio kurso metu bus susitelkiama į organines medžiagas, kurios laikomos nesvarbiomis, „netinkamomis“ ar net kenksmingomis. Tyrinėjant, klausinėjant, kritiškai vertinant ir priartėjant prie šių kategorijų istorinių, politinių ir ekonominių samprotavimų, kurso metu bus pasitelkiami praktiniai metodai, kviečiantys dalyvius jas permąstyti ir išbandyti darbą su tuo, kas tariamai yra „nenaudinga“.
Kursas vyks unikaliame, nuolat kintančiame sezoniškame kraštovaizdyje – į UNESCO paveldo sąrašą įtrauktoje Kuršių nerijoje. Šis mastelis kartu su unikaliais geografiniais, klimatiniais, gamtiniais ir istoriniais kontekstais suteikia galimybę tyrinėti, diskutuoti ir giliau suprasti globalaus ir lokalinio, centro ir periferijos, „invazinio“ ir „pradinio“ santykius bei šių terminų kaip konkrečių laikotarpių konstruktų ir dokumentų reikšmę. Šis kursas vykdomas pagal „Neringos miško architektūros“ (NMA) tyrimų ir rezidencijų programą, kuri 2019 m. buvo įkurta Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonijoje ir siekė „surinkti šių įvairių susikertančių ir persiklojančių požiūrių visumą, sutelkiant dėmesį į kultūros vaidmenį stiprinant būdus, kuriais suvokiami ir juntami miškai.“ Dalyviai turės galimybę naudotis vietoje užauginta mediena, kuri buvo surinkta NMA projekto metu. Nuo pat projekto pradžios buvo ieškoma galimybių pakeisti Kuršių nerijoje kertamos medienos panaudojimą – užuot atidavus ją biokuro ir popieriaus pramonei, buvo siekiama ją palikti eksperimentams, architektūrai, dizainui, menui ir tyrimų procesams.
Per penkias dienas dalyviai ekskursijų metu susipažins su vietiniais gamtos ir miesto kraštovaizdžiais; surinks, ištirs ir apdoros vietoje išaugintas medienos rūšis; išmoks pagrindinių medienos apdirbimo įgūdžių ir dirbti su rankiniais įrankiais ir medienos dirbtuvių staklėmis; sudalyvaus mokymus vedančių profesionalų paskaitose apie objektų statiką ir medienos jungtis bei sudalyvaus diskusijose; individualiai ir grupėse išbandys įvairių vietoje auginamų medžiagų konstrukcines savybes ir galimybes, siekiant iš jų sukurti eksperimentines struktūras. Šios kūrybinės dirbtuvės sukurtos atviro bendradarbiavimo proceso principu. Tikimasi, kad atviros diskusijos tarp skirtingose srityse dirbančių dalyvių ir mokymus vedančių profesionalų metu gims daugybė idėjų. Pasiūlymai bus išbandyti rankdarbių ir prototipų kūrimo metu. Dalyviai kviečiami mokytis atsimokant, dekonstruoti ir rekonstruoti, įgyti įgūdžių ir sutelkti dėmesį į foną ir kontekstą. Kursas yra atviras skirtingų profesijų ir kilmės dalyviams ir nereikalauja specifinių žinių ar įgūdžių architektūros, dizaino ar medžiagotyros mokslų srityse.