„Camargo“ fondas
1 Av. Maurice Jermini
13260 Cassis
Prancūzija
„Camargo“ fondas ir Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonija (NMK) 2024 m. Lietuvos sezono Prancūzijoje kontekste drauge vykdo tarpsritinę tyrimų rezidencijos programą, orientuotą į žmogaus sukurtas aplinkas, sujungdamos dvi pakrantės vietoves: postindustrinius Kalankus ir Kuršių nerijos kultūrinį kraštovaizdį.
Jūros ir sausumos sandūroje, šiauriniame ir pietiniame Europos pakraštyje, Viduržemio ir Baltijos jūrų pakrantėse, „Camargo“ fondas ir NAC veikia kaip meno rezidencijų erdvės. Jos ištisus metus priima menininkus, tyrėjus ir mąstytojus, siekia puoselėti mokslinius tyrimus, procesais grindžiamas tarpdisciplinines praktikas ir skatinti mainus per bendrus projektus, nagrinėjančius meno, mokslinių tyrimų ir kultūros sankirtas.
Per rezidencijoms skirtą dešimties savaičių laikotarpį „Camargo“ fonde svečiuojasi architektė ir tyrėja Indrė Umbrasaitė, rašytoja, poetė ir dramaturgė Vaiva Grainytė bei dailininkė-tyrėja ir Vilniaus dailės akademijos doktorantė Simona Rukuižaitė. Dalydamosi ir bendraudamos su kitais rezidentais, Kalankų nacionaliniu parku ir Institut national supérieur d’enseignement artistique Marseille-Méditerranée – INSEAMM, menininkės vykdo savo tyrimus ir darbo užklausas, stebėdamos daugybę pakrančių aplinką veikiančių transformacijų.
„Krantas, žemė ir jūra: tarpusavio saitai“ daugiausia dėmesio skiria jūros ir pakrančių saugomoms teritorijoms, kurias tvarko Kalankų nacionalinis parkas, ir gilinasi į tai, kokį poveikį sausumos kraštovaizdžio tvarkymas daro jūrų augalijai ir gyvūnijai bei biologinei įvairovei. Panašiai kaip Kuršių nerijos kultūrinis kraštovaizdis, kur prieš 200 metų buvo sodinami miškai, siekiant sukurti infrastruktūrą, nacionalinių parkų jūrų aplinkos taip pat gali būti vertinamos kaip kultūriniai kraštovaizdžiai, formuojami žmonių priimtų sprendimų sausumoje. 2022 m. Kalankų nacionalinis parkas pristatė pirmąjį Prancūzijoje jūros kraštovaizdžio planą – vertingą priemonę, padedančią kurti strategijas ir veiksmus, palaikančius reguliavimo procesus, turinčius įtakos saugomiems jūrų kraštovaizdžiams.
Lauko tyrimų veikla ir vieši renginiai
Ekskursija su gidu po Route des Crêtes, organizuoja Kalankų nacionalinis parkas.
2024 m. rugsėjo 11 d.
su Magali Veyrat (pristatymų ir sociokultūrinių projektų vadovė) ir Mathieu Imbert (rytinės pakrantės ir atviros jūros regiono vadovas) iš Kalankų nacionalinio parko.
Atvira rudens studija
2024 m. spalio 26 d.
su Simona Rukuižaite, Vaiva Grainyte, Indre Umbrasaite ir kitais „Camargo“ fondo rezidentais.
Rezidentų sesija
2024 m. spalio 30 d.
Vystomų projektų pristatymai ir dirbtuvės su Indre Umbrasaite, Vaiva Grainyte, Simona Rukuižaite.
Išvyka į jūrą
2024 m. lapkričio 5 d.
Ekskursija su gidu Mathieu Imbert, Kalankų nacionalinio parko rytinės pakrantės ir atviros jūros regiono vadovu, Simona Rukuižaite, Vaiva Grainyte, Indre Umbrasaite ir Lara Tabet.
Dirbtuvės Le Moindre Geste – Les Ateliers de Recherche et de Création (ARC) 2024 m. lapkričio 6 d.
Simonos Rukuižaitės kūrybinės dirbtuvės pagal ARC (Les Ateliers de Recherche et de Création) programą INSEAMM, Marselyje.
Tiriamasis vizitas
2024 m. gruodžio 10–11 d.
Vilniaus dailės akademijos vadovybės narių vizitas ir supažindinimas su „Camargo“ fondu, Kalankų nacionaliniu parku, Marselio INSEAMM.
Tiriamasis vizitas
2024 m. gruodžio 17–18 d.
Vilniaus dailės akademijos vadovybės ir Kuršių nerijos nacionalinio parko narių apsilankymas ir supažindinimas su „Camargo“ fondu, Kalankų nacionaliniu parku, Marselio INSEAMM.
Darbo sesija
2024 m. gruodžio 18 d.
su „Camargo“ fondo, Kalankų nacionalinio parko, Marselio INSEAMM, Vilniaus dailės akademijos ir Kuršių nerijos nacionalinio parko atstovais, siekiant bendradarbiauti ir aptarti interesus bei galimybes toliau plėtoti rezidencijų programą.
Rezidentės
Atrankos procesas ir žiuri
Trys rezidentės buvo atrinktos dviem etapais. Pirmajame etape dalyvius nominavo ir kandidatuoti į rezidenciją pakvietė menininkai Nomeda ir Gediminas Urbonai, tyrėja Eglė Rindzevičiūtė, Lietuvos Respublikos ambasados Prancūzijos Respublikoje kultūros atašė Auste Zdančiūtė, kuratorius Valentinas Klimašauskas, Dailės istorijos ir teorijos doktorantūros programos vadovė dr. Julija Fomina ir meno doktorantūros programos vadovas prof. dr. Vytautas Michelkevičius. Kiekvienas jų turėjo pasiūlyti 4-6 asmenis ar menininkų kolektyvus.
Galutinę atrankos komisiją sudarė Marseille-Méditerranée meno ir dizaino mokyklos direktorė Inge Linder-Gaillard, Vilniaus dailės akademijos rektorė profesorė Ieva Skauronė, Kalankų nacionalinio parko pristatymų ir sociokultūrinių projektų vadovė Magali Veyrat, „Camargo“ direktorė Julie Chénot ir Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonijos kuratorė ir direktorė Egija Inzule.
Partneriai ir finansavimas
Kalankų nacionalinis parkas, Kuršių nerijos nacionalinis parkas, Vilniaus dailės akademija, Marseille-Méditerranée nacionalinis aukštasis meninio ugdymo institutas – INSEAMM.
„Krantas, žemė ir jūra: tarpusavio saitai“ yra programos „Lietuvos sezonas Prancūzijoje 2024“ dalis.
Lietuvos sezoną Prancūzijoje organizuoja Lietuvos kultūros institutas ir Prancūzų institutas, glaudžiai bendradarbiaudami su Lietuvos ambasada Prancūzijoje, Prancūzijos ambasada Lietuvoje ir Prancūzų institutu. Projektą globoja Prancūzijos Europos ir užsienio reikalų bei kultūros ministerijos ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.
Projektą finansuoja: Lietuvos kultūros institutas
Projekto organizatoriai: Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonija ir „Camargo“ fondas