Ieva Kotryna Ski ir Ignė Narbutaitė

2024-06-14 – 2024-08-31
Atidarymas: 2024-06-14, 18 val.

Video instaliacija:
Preilos bendruomenės namai
Preilos g. 27, Preila

Darbo laikas: pirmadieniais–sekmadieniais, 16–1 val.

Tekstai: Įvairios vietos Preiloje

Tingiai besideginančios plastikinės sodo kėdės stebi ramų kraštovaizdį. Saulės įkaitintas smėlis dilgčioja odą. Malonus svaigulys gramzdina į sapną. Staiga marių ramybę sudrumsčia keisti garsai. Pamesto lobio paslaptis atsiskleidžia tarsi detektyvuose iš vietinės bibliotekos.

1998 m. Richardas Pytchas drauge su Vokietijos televizija NDR atvyko į Preilą ieškoti dingusio lobio, kuris 1944 m. buvo paslėptas žuvų saugyklose prie marių. Nežinomas paslėptų dėžių turinys žadino visuomenės vaizduotę, tuo pačiu  primindamas apie niūrius  to laikmečio, kai dėžės buvo užkastos, įvykius.

„Daikteliavimas“ – tai Ievos Kotrynos Ski ir Ignės Narbutaitės instaliacija, kuri veiks visą vasarą Preiloje. Instaliaciją Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonija, bendradarbiaudama su Nidos kultūros ir turizmo informacijos centru „Agila“. Tai pirmas žvilgsnis į „Preilos projektą“ [darbinis pavadinimas], kuris gilinasi į paslaptingas dingusio lobio paieškas Kuršių mariose ir nerūpestingą poilsiautojų būseną Kuršių nerijos realijų atžvilgiu. Ieva Kotryna Ski ir Ignė Narbutaitė žaidžia su šiuolaikinės legendos reiškiniu ir svajotojo  būsena, kai menkiausias įvykis tampa kibirkštimi vaizduotei.

Šių metų instaliacijos pavadinimas „Daikteliavimas“, pasiskolintas iš seniai vaikystėje skaitytos Astridos Lindgren knygos „Pepė ilgakojinė“, ir nurodo į visokių niekučių ieškojimą vaikštinėjant paplūdimiu. Menininkės kviečia leistis į trūkstamų istorijos fragmentų paieškas ir kurti savo pasakojimą pasitelkiant videodarbą, kuris bus matomas Preilos bendruomenės namų lange, ir miestelyje iškabintais tekstais. 

Projektas gimė iš Ievos Kotrynos Ski ir Ignės Narbutaitės asmeninio ryšio su Preila ir buvo inicijuotas jų rezidencijos Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonijoje metu 2022 metais (stipendiją suteikė Neringos savivaldybė). Po pristatymo Preiloje projektas įgaus savo galutinę formą ir kitą vasarą bus eksponuojamas Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Pamario galerijoje Juodkrantėje.

Ištraukos iš straipsnių:
Lobis Kuršių marių dugne ties Preila? / Janina Bačiliūnaitė // Kauno diena. – ISSN 1392-7639. – 1998, rugpj. 4.
Savaitė Preiloje: visi pavargo laukti / Raimonda  Norkienė – Iliustr. // Klaipėda. – ISSN 1392-558X. – 1998, rugpj. 21.
Ko tikėtis: Gintaro kambario ar Prancūziško vyno? / Klaipėda. – ISSN 1392-558X. – 1998, rugpj. 21.
Preila tapo dar paslaptingesnė : [apie lobio paiešką, Neringa] / Nijolė Koskienė – Iliustr. // Šiaulių kraštas. – ISSN 1648-4010. – 1998, rugpj. 26.
Paskelbta dar viena Preilos lobio versija/ / Aušra Pilaitienė // Lietuvos rytas. – ISSN 1392-2351. – 1998, rugpj. 15.
Bus atnaujintos lobio paieškos / Rūta Skatikaitė – Iliustr. // Vakarų ekspresas. – ISSN 1392-7590. – 1998, rugpj.12.
Lobio paieškos primena civilinės saugos pratybas / Rūta Skatikaitė – Iliustr. // Vakarų ekspresas. – ISSN 1392-7590. – 1998, rugpj. 15.
Preilos lobis slapta išgabentas į užsienį : [apie “Gintaro kambario” paieškas] / Ferdinandas Kauzonas – Iliustr. // Respublika. – ISSN 1392-5873. – 1998, rugs. 5.

Videomedžiagos operatoriai: Ieva Kotryna Ski, Jonas Narbutas, Ignė Narbutaitė
Montažas: Ignė Narbutaitė, Ieva Kotryna Ski

Dėkojame: Beatričė Mockevičiūtė, Laurynas Skeisgiela, Ona Juciūtė, Paulius Andriuškevičius, Sandra Matulienė, Skaistė Marčienė, Vytautas Narbutas, Vytautas Kazimieras Narbutas

Partneriai: Nidos kultūros ir turizmo informacijos centras “Agila”, Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Pamario galerija

Finansuoja: Lietuvos kultūros taryba, Neringos savivaldybė

Grafinis dizainas: Nerijus Rimkus
Foto dokumentacija: Laurynas Skeisgiela
Komunikacija: Yana Ustymenko
Montavimo koordinatorius: Yana Ustymenko
Instaliacijos montavimas: Lukas Tarvainis
Vertimas į lietuvių kalbą ir kalbos redakcija: Austėja Banytė, Deimantė Česokaitė
Anglų kalbos redakcija: Gemma Lloyd

Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonijos komanda: Anton Shramkov, Asta Jackutė, Dalia Filatova, Dalia Jokūbauskaitė, Egija Inzule, Gabija Naikauskaitė, Lilija Dulkė, Nomeda Bepirštytė, Oksana Kirpanova, Rasa Bliakevič, Tetjana Volosiuk, Valentinas Kuznecovas, Vasilisa Filatova, Yana Ustymenko