KUNO mokymai: Rites of Secular Age
- Informacija
- Paskelbta: 2023 sausio 31, Antradienis 13:16
Nuotrauka: NMK nuosavybė KUNO mokymai: Rites of Secular Age
Organizatorius: Vilniaus Dailės akademija
Mokytoja: Anastasia Sosunova
Mokymų laikotarpis: 2023 m. vasario 27 d. – kovo 4 d.
Vieta: Nidos meno kolonija (VDA), Lietuva ECTS: 3 ECTS Vietų skaičius KUNO studentams: 10 Lygis: bakalauro ir magistro studijos Kurso aprašymas: Seminaras ir įvairios veiklos – tokios kaip skaitymo grupių sesijos, dirbtuvės, ekskursijos ir konkrečių vietų lankymas, – vedamos menininkės Anastasijos Sosunovos, kuratorės ir NMK direktorės Egijos Inzules ir kviestinių dėstytojų, skirtos patyrinėti sakralumo ir sekuliarumo sąsajas šiuolaikinėje politikoje bei kultūroje. Mokymai apima įvairias temas nuo okultinės ekonomikos vėlyvuoju sovietmečiu iki korporacinio spiritualizmo neoliberaliajo kapitalizmo laikais, nuo nacionalinių kultų iki kasdienio maginio mąstymo, o studentai su jomis yra supažindinami per antropologijos, sociologijos, feminizmo ir kritinės bei postkolonijinės teorijos prizmes.
Dalyviai yra skatinami ne tik patyrinėti sakralizacijos modelius savo artimiausioje aplinkoje (pvz., socialinius tabu, viešąsias erdves ir valdžios struktūras) ir kritiškai į juos pažvelgti, bet ir panaudoti šias žinias kuriant savo pačių kontrrelikvijas ir susigrąžinant ritualines bei mitų kūrimo praktikas, sykiu priešinantis dominuojantiems naratyvams.
Seminaras grįstas Anastasijos Sosunovos tyrimo metodais ir temomis, atsiskleidžiančiomis jos meninėje knygoje „Express Method“ (liet. „Išraiškos metodas“) ir įvairiuose meno projektuose, kūrėjos įgyvendinamuose nuo 2018 m. Į mokymus įtraukiant kviestinius tyrėjus ir rašytojus, dalyvius siekiama supažindinti su skirtingose disciplinose ir laukuose dirbti padedančiais įrankiais, atiduoti duoklę akademiniams tyrimams ir šiuolaikinei kritinei minčiai, taip pat taikyti tiesioginę patirtį ir autoetnografiją, tyrinėjančią sekuliaraus amžiaus apeigas.
Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonija ir Kuršių nerija yra per įvairias veiklas įgyvendinama seminaro tyrinėjimų atvejo studija. Vis dėlto, nagrinėsimos temos apims ir toli už Nidos bei Lietuvos ribų esančias plotmes, įtraukiant ir Baltijos regiono bei šiuolaikinės visuomenės mįsles.
Anastasija Sosunova – Vilniuje gyvenanti vizualiųjų menų kūrėja. Jos daugiadisciplininė praktika, kurioje sujungiami videomenas, instaliacija, grafika ir skulptūra, išplaukia iš kūrėjos asmeninių istorijų ir jų sampynos su platesnėmis kultūrinėmis, ekonominėmis bei dvasinėmis struktūromis. Iškraipymo procesą jungdama su senųjų mitologijų, hibridinių būtybių ir stebėjimo visuomenės elementais, A. Sosunova kuria alternatyvias „šiuolaikinio folkloro“ formas. Šie naujieji folklorai, apimantys įvairias temines gijas – nuo gyvenimo būdo koncepcijų iki tikėjimo ramsčių, – vienu metu yra ir tam tikras žaidimas su namų ir priklausymo sąvokomis, ir egzistencijos bei sambūvio kvestionavimas, ir kritinis žvilgsnis į galios struktūras bei kolektyviškumo psichologiją. A. Sosunovos kūryba tampa naujų gyvenimo būdų pasiūlymu – gyvenimo būdų, grįstų taisyklėmis, etika, kodeksais ir tarpbūtybiniais susitarimais.
|