LIPTI NEMATOMOMIS STRUKTŪROMIS

 

 MG 8337-HDR
VDA Nidos meno kolonijos paroda Lipti nematomomis struktūromis. Apie ritualines disciplinuojančias praktikas, požeminiame vandens rezervuare Vilniuje, 2016. Andrej Vasilenko nuotrauka.
 

Lipti nematomomis struktūromis. Apie ritualines disciplinuojančias praktikas – tai Vilniaus dailės akademijos (toliau VDA) Nidos meno kolonijos projektas, apimantis vizualiųjų menų rezidencijų mainus ir parodas. Projektas organizuojamas bendradarbiaujant su Šiuolaikinio meno centru OCA (Office for Contemporary Art OCA, Oslas, Norvegija), Šiaurės menininkų centru Dale (Nordic Artists’ Centre Dale, Norvegija), Skaftfell vizualiųjų menų centru (Skaftfell Center for Visual Art, Islandija) ir VšĮ „Ars Communis“ rezidencijų centru (Žeimiai, Jonavos rajonas).

Pasak prancūzų filosofo Michelio Foucault, disciplinuojančios praktikos gali būti kartu ir simbolinės, ir tarnauti kaip įrankis formuojant, kuriant ar atkuriant elgesį bei tapatybę. Dažnai tokios praktikos yra ritualizuotos, arba, kitaip tariant jos gali būti apibrėžiamos kaip nuolatos kartojami veiksmai, kurie naudojant įtaigą ar prievartos būdu pasitelkiami formuojant tam tikrus pavienių asmenų ar grupių elgesio modelius. Ritualinės disciplinuojančios praktikos tarnauja kaip įrankis mokantis bei kuriant žinių bagažą. Ritualai (tiek religiniai, tiek sekuliarūs) gyvuoja įvairiuose kontekstuose: nuo kasdieniame gyvenime, viešose ceremonijose, teisminėse ir kultūrinėse institucijose, meniniuose renginiuose ir performansuose.

Antropologai pastebi, kad ritualai nėra vien paveldėti statiški papročiai; jie gali būti keičiami, pasižymėti kūrybiškumu. Nauji ritualai atsiranda kuriant asmeninius žmonių ar bendruomenės narių ryšius, jie gali būti naudingi naujosioms kultūrinėms ir kūrybinėms industrijoms. Elektroninis mokymasis, socialinės medijos, vaizdo ir garso įrašų transliacijai skirtos svetainės pakeitė didžiąją dalį mums gerai pažįstamų ritualų ir sukūrė visiškai naujus.

Į ritualo apibrėžtį patenka ir virsmo apeigų bei transformacijos procesų kūrybinės galios, pasitelkiamos kertant įvairias ribas. Perėjimai iš vienos tvarkos į kitą – iš senosios, kurioje viskas turi savo vietą, į naująją – neįvyksta be prieštaravimų ir improvizacijų. Adeptas turi peržengti slenkstį tam, kad patektų į tarpinę zoną, kurioje visuomeninis gyvenimas atsiduria tarp teorinės absoliučios tvarkos idėjos ir absoliutaus chaoso ir anarchijos.

Antropologo Victoro Turnerio akimis šis etapas suvokiamas kaip laiptas iš struktūruoto socialinio būvio į „antistruktūrą“, slenkstinę atskirties, neapibrėžtumo, dviprasmybės erdvę. Jis aprašė ritualą kaip tam tikrą kultūriškai įteisintą rolių žaidimą, vaizduotei pašvęstą erdvę, kurioje vykdomi kaitą lemiantys procesai. Turneris įrodinėjo, kad antistruktūriniai procesai yra būtini ne tik ritualams, bet ir visai kūrybinei / kultūrinei veiklai. Literatūros, pokolonijinėse ir kultūros studijose slenksčio koncepcija ir Turnerio antistruktūros teorija siejamos su buvimu ties riba, tarp atskirų teritorijų, tapatybių ir diskursų.

 

Daugiau informacijos apie

DALYVAUJANČIUS MENININKUS

KURATORIUS 

 

Projektas Lipti nematomomis struktūromis prasidėjo su dešimčia partnerių institucijose vykusių rezidencijų, kurios truko du mėnesius. Keturi Lietuvos menininkai 2015 m. rugpjūčio-gruodžio mėn. vyko į Skaftfell vizualiųjų menų centrą Seydisfjordure Islandijoje, į Šiaurės menininkų centrą Dale Norvegijoje ir į Šiuolaikinio meno centro Ekely menininkų namus Osle, Norvegijoje. Keturi Norvegijos ir du Islandijos menininkai 2015 m. rugpjūčio-lapkričio mėn. atvyko į VšĮ „Ars Communis“ rezidencijų centrą JO JO Žeimių dvare ir VDA Nidos meno koloniją. 

Projektą kuruoja Eglė Mikalajūnė (Nacionalinė dailės galerija, Vilius) ir Samir M‘kadmi (nepriklausomas kuratorius, Oslas). 2015 m. spalio 1-3 d. VDA Nidos meno kolonijoje vyko jungtinis projekto seminaras. Jame dalyvavo projekto menininkai ir kuratoriai, kviestiniai ekspertai ir VDA studentai, projekto partnerių atstovai. Norvegijos ir Islandijos menininkai projekto metu pristatė savo kūrybą VDA studentams ir dėstytojams.

Menininkai rezidencijų metu kūrė naujus meno kūrinius, kurie buvo pristatyti parodose Lietuvoje ir Norvegijoje. Trys parodos įvyko Lietuvoje: 2016 m. balandžio 29  – gegužės 15 d. požeminėje vandens saugykloje (Liepkalnio g. 20, Vilnius), 2016 m. gegužės 21 – birželio 19 d. VDA Nidos meno kolonijoje ir 2016 m. liepos 30 – rugpjūčio 28 d. rezidencijų centre JO JO, Žeimių dvare, Jonavos rajone. Galutinė projekto paroda vyks 2017 m. vasarį-kovą Akershus meno centre (Akershus Art Centre), Lillestrøm, Norvegijoje.

 


 

Daugiau informacijos:
Kuratoriai Eglė Mikalajūnė Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. ir Samir M’kadmi Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. (apie projekto turinį); projekto vadovė Rasa Antanavičiūtė  Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. (kitais klausimais).

Projektą finansuoja: Vilniaus dailės akademijos projektui „Disciplina šiandien. Menininkų rezidencijų mainai ir parodos“ projekto nr. EEE-LT07-KM-01-K-01-035, skiriama EEE finansinio mechanizmo ir Lietuvos valstybės parama pagal programą LT07 „Europos kultūros paveldo kultūros ir menų įvairovės skatinimas“, projektą taip pat remia Lietuvos kultūros taryba.

Organizatorius:  VDA-NMK herbas blue LT 
Partneriai:  logo neu-460x191      logo skaftfell portret low res    Mail Attachment-1nkd logo
Rėmėjai:  LTK Originalus Logotipas anglu    kulturos-ministerija 
EEA paprastas