Hibridiniai peizažai

zalias-01

 

Kuruota sugrįžtančių menininkų rezidencija ir paroda

●●●

VDA Nidos meno kolonijoje prasideda kuruota rezidencijų programa „Hibridiniai peizažai“, kurioje kviestiniai menininkai dirbs kartu su kuratoriumi Vytautu Michelkevičiumi. Per penkerius kolonijos veiklos metus, čia rezidavo daugiau kaip 250 menininkų. Po beveik metus trukusių diskusijų ir projektinių pasiūlymų, buvo atrinkti septyni menininkų ir jų kolektyvų projektai. Šie rezidentai jau yra patyrę įvairiarūšius peizažus ir grįžta čia arba pratęsti anksčiau užsimezgusių idėjų, arba realizuoti visai naujus į aplinką atkreipiančius dėmesį sumanymus. Rezidencijos dalyviai yra kuriantys ne tik tarptautiniuose, bet ir hibridiniuose kontekstuose. Šią vasarą jie taip pat dalyvauja įvairiuose kultūros įvykiuose: nuo parodos MUMOK modernaus meno muziejuje Vienoje iki šiuolaikinio meno bienalės MANIFESTA 11 Ciūriche.

Šioje kuruotoje rezidencijoje sugrįžtantys menininkai vėl susitinka jau po keletos metų, kad savo patirtis iš skirtingų rezidavimo laikų ir sezonų sujungtų į hibridinį parodos kūną bei sukurtų naujus kūrinius. Parodos tema taps ne tik pati Nida, bet ir joje susiduriančios ir globaliu mastu veikiančios idėjos, tokios kaip visuotinis atšilimas, kylantis jūros lygis ir skęstančios salos, geopolitinės įtampos bei visa aplink greitinančios ir mus valdančios technokratinės sistemos. Vienas iš rezidencijos ir parodos siekių – permąstyti įvietintą ir lokalų meną. Stengiantis išvengti stereotipų apie Nidą ir Neringą, sukurti iš dalies susietus su vieta, tačiau tuo pat metu – globalius peizažus veikiančius kūrinius.

Pasak kuratoriaus Vytauto Michelkevičiaus, hibridinis peizažas pamatomas tada, kai užlipus į priešais Koloniją žiojančios naujos kirtavietės skardį, atsiveria nauja panorama – išvysti ne tik mišku apaugusias kopas, bet ir XIX-XX amžiaus technologijas, įgalinusias jas apželdinti ir suformuoti reljefą. Išvysti ne tik jūros ir saulėlydžio horizontus, bet nejučia pradedi galvoti ir apie kairėje susiduriančių ES (Lietuvos) ir Rusijos (Kaliningrado) sienų bei geopolitines įtampas. Tolumoje dunkso Švedijos, ką tik pasirašiusios sutartį su NATO, krantai, kurie dar tik prieš kelis dešimtmečius buvo svajonės siekiai išsigelbėti iš TSRS. O tada, besižvalgant, elekromagnetinių bangų signalai staiga perduoda pranešimą į tavo paodyje įmontuotą jutiklį, kad pakilo radiacijos lygis ir nebėra laiko grožėtis fejerverku tampančia D-6 Lukoil naftos platforma ar romantizuoti besisukančių vėjo jėgainių peizažo.

●●●

Menininkai
 
Goethe`s instituto Lietuvoje stipendija
 
Forarlbergo žemių Austrijoje stipendija
 
Lietuvos kultūros tarybos stipendija
 
Šiaurės ir Baltijos šalių kultūrinio mobilumo programos (KKNORD) stipendija
 
 
Šiaurės ir Baltijos šalių kultūrinio mobilumo programos (KKNORD) stipendija
 
Šiaurės ir Baltijos šalių kultūrinio mobilumo programos (KKNORD) stipendija
 
Lietuvos kultūros tarybos stipendija
 
●●●
 
Kuratorius
 
Vytautas Michelkevičius
 
●●●
 
Paroda
 
2016 07 23 – 08 28
Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonija
Taikos g. 43, LT-93121 Neringa, Lietuva
 
●●● 
 
Rezidencijos ir parodos rėmėjai:
 
Lietuvos kultūros taryba ir LR kultūros ministerija, Goethe`s institutas Lietuvoje, Šiaurės ir Baltijos šalių kultūrinio mobilumo programa (KKNORD), Forarlbergo žemės (Austrija). 
 
    LTK Logotipas2    kulturos-ministerija   
Goethe-Institut Logo Internet  KKN-cmyk-bw-en  logo land vorarlberg 728pix 


13437816 1402946860012734 665812582 n