Prasideda 2017-ųjų spalio ir Curatron rezidencijos

508A4913
Skaistės Marčienės nuotrauka
Spalį VDA Nidos meno kolonijoje gyvens ir dirbs penki nauji rezidentai Lydia Nsiah (AT), Paulius Petraitis / Paul Paper (LT), Ditte Knus Tønnesen (DK), Matilde Duus (DK) ir Evy Jokhova (EE/ UK). Trys pastarosios viena kitą į rezidencijos draugiją išsirinko naudodamos Curatron algoritmą.
lydia
Nuotrauka iš menininkės archyvo
 

Lydia Nsiah (AT) (g. 1985) gyvena ir dirba Vienoje. Magistro laipsnius menininkė įgijo vizualiųjų menų bei kino ir medijų studijų srityse. Studijavo Vienoje, Berlyne, Monrealyje, Amsterdame. Šiuo metu būdama Vienos menų akademijos doktorantė Lydia domisi ribiniais reiškiniais kine, fotografijoje, tekste ir instaliacijoje. Jos kūryba avangardinio ir taikomojo kino, atminimo ir užmaršties kultūros, klaidų bei audiovizualinio meno ir fotofilmų temomis publikuota ir eksponuoja tarptautiniu mastu. Nuo 2015-ųjų Lydia yra Vienoje įkurtos video ir kino menininkų platformos Golden Pixel Cooperative narė.

Rezidencijos metu Lydia Nsiah dirbs ties projektu „Pamiršta juosta“. Tai projektas, kalbantis apie užmarštį kaip procesą, o jam atlikti menininkė naudoja pasibaigusio galiojimo 16 mm kino juostą. Menininkė mano, jog kūrybinis nesėkmės produktyvumas, kuris būtų „matomas“ nesančiuose, nublukusiuose ir iškreiptų spalvų išryškintuose kadruose, simbolizuoja iš pasenusių cheminių medžiagų gautų judančių vaizdų ir garsų „kinematografinę užmarštį“. Rizika neturėti jokios tuščios, pamirštos (fizinės) ir blunkančios kasdienės akimirkos erdvės įrašymo dokumentacijos, išskyrus titrus ekrane, išlieka viso meninio ir potencialiai efemeriško dokumentavimo proceso metu.


Paulius Petraitis
Nuotrauka iš menininko archyvo
 

Paulius Petraitis / Paul Paper (LT) (g. 1985) gyvena ir dirba tarp Vilniaus, Londono ir online. Paul Paper pseudonimu kuriantis menininkas, dirba su fotografija yra kuratorius ir Londono Midlsekso universiteto doktorantas.

Snapchat’e vykusi fotografijos paroda „Tai yra/Dabar“ yra naujausias Pauliaus projektas. Jo tikslas ‒ naudojant trumpalaikią platformą, prisiliesti prie kintančios fotografinio vaizdo reikšmės ir laikinumo bei išplėsti ekspozicinių erdvių ribas. Nuo 2006-ųjų Paulius dirba knygų leidybos srityje. Leidiniai  įtraukti į įvairias kolekcijas, tokias kaip MoMa, Met ar Danijos dizaino muziejų bibliotekos, Clark meno institutas, Joan Flasch ir Oslo nacionalinės menų akademijos kolekcija.

Rezidencijos metu Paulius dirbs prie naujo leidybinio projekto „Keletas atomų toliau nuo nieko“ taip pat tęstarptautinio simpoziumo „Nukreiptas ar betikslis? Indekso perkalibravimas“ organizacinius darbus. Šis menininko organizuojamas renginys vyks šių metų lapkričio 4 dieną Brandenburgo medijų studijų centre, Potsdame.

CURATRON REZIDENCIJA

Curatron yra internetinė kuratorinė programa, padedanti meninkams tiesiogiai įsitraukti į parodų, kuriose jie patys dalyvaus, procesą. Tai anoniminė tarpusavio vertinimo ir atrankos sistema, leidžianti pasirinkti parodų bendraautorius iš grupės prisiregistravusių menininkų. Pagrindinis Curatron programėlės tikslas suteikti sąlygas rastis idealiai ar bent jau visiškai vientisai grupinei parodai.

VDA Nidos meno kolonija kvietė menininkus teikti paraiškas parodoms ir rezidencijomas Nidoje, Bergene, Kopenhagoje ir Stavangeryje naudojantis Curatron algoritmu. Sulaukta net 565 paraiškų iš menininkų, norinčių reziduoti Nidos meno kolonijoje. 3 iš jų vienas kitą pasirinko. 2017-ųjų spalį čia reziduos Evguenia Jokhova (UK), Ditte Knus Tønnesen (DK) ir Matilde Duus (DK).


DitteKT.portrai2
Nuotrauka iš menininkės archyvo
 

Ditte Knus Tønnesen (DK) (g. 1982) yra danų menininkė, kurianti fotografijas, skulptūras, objektus ir instaliacijas. Dirbdama srityje tarp vaizdo ir erdvinių konstrukcijų, ji išbando ir tiria, kaip skirtingos interpretacijos ir pasaulėžiūros tampa priimtinomis, kaip mūsų „realybės“ suvokimas priklauso nuo konteksto, kultūros, religijos ir politinių pažiūrų. 2008-aisiais menininkė baigė Glazgo menų mokyklą Jungtinėje Karalystėje ir Kioto Seika universitetą Japonijoje. 2011-aisiais Ditte kartu su menininke Amalie Bønnelycke Lunøe senojoje Kopenhagos dalyje įkūrė menininkų organizaciją „Žalia yra auksas“ (Green is gold), tai pelno nesiekianti ekspozicinė erdvė ir spaustuvė.  

Rezidencijos metu Ditte susikoncentruos į tyrimą ir kurs maketus naujoms fotografinėms skulptūroms.

 
matilde duus-001
Nuotrauka iš menininkės archyvo
 
Matilde Duus (DK) (g. 1983) gyvena ir kuria Kopenhagoje. 2014-aisiais baigė Karališkąją Danijos menų akademiją. Menininkė surengė parodas Pablo's Birthday (Niujorkas), LARM ir Kunsthal Nord galerijose Danijoje. Kartu su menininku Nils Elvebakk Skalegård vadovauja Kopenhagoje įkurtai menininkų valdomai parodų erdvei „Šiaurės ambasada“. Matilde Duus kūriniuose tokie neapčiuopiami dydžiai kaip laikas, šviesa ir nepastovumas užfiksuojami fizinėmis priemonėmis ‒ stiklu ir popieriumi. Jos darbai dažniausiai būna dvimačiai, tačiau dirbant su skaidrumu ir medžiagų šešėliais, atsiskleidžia trečioji, skulptūrinė, dimensija. Matildės mėgstamiausia medžiaga ‒ stiklas ‒ atidus erdvei, sudėstytai aplink jį ir jame. Stiklas arba langas žymi ribas (ribą tarp vidinio ir išorinio), bet neblokuoja žvilgsnio, o tik dar labiau jį akcentuoja.

Rezidencijos metu Matilde planuoja dirbti metalo dirtuvėse, eskizuoti ir kurti naujas struktūras bei skulptūras, kurias vėliau jungs su popieriumi ir stiklu.

 
Photograph of E Jokhova at RBS 2017 in front of Sketch for failure of budgets. Photo credit Anne Purkiss-001
Anne Purkiss nuotrauka
 

Evy Jokhova (EE/ UK) 2011-aisiais Londono Karališkajame menų koledže įgijo vizualiųjų menų magistro laipsnį, o 2013-aisiais politinės komunikacijos magistrantūrą baigė Goldsmito universitete. Menininkė yra pelniusi nemažai apdovanojimų: karališkosios britų skulptorių draugijos Bursary premiją (2016), Karališkojo menų koledžo stipendiją (2016‒2018), Amsterdamo meno fondo stipendiją (2017) taip pat individualią menų tarybos stipendiją (2012). Evy rezidavo Belvederio muziejaus „21er Haus“ galerijoje Vienoje (Austrija), BijlmAIR (Amsterdamas, Nyderlandai), Florence Trust (Londonas, Didžioji Britanija), VDA Nidos meno kolonijoje (Lietuva), Villa Lena (Toskana, Italija). Menininkė surengė daug personalinių parodų, tarp kurių audiovizualinė instaliacija ir performansas „Ritualo forma“ Wotruba bažnyčioje atlikta bendradarbiaujant su „21er Haus“ galerija Vienoje (2017); paroda „Iškylantis fragmentų sąlygose“ eksponuota Passen-gers erdvėje Londone (2017) ir apžvelgta leidinyje thisistomorrow; kartu su Marcelle Joseph Project kurta paroda „Staccato“ ir įvietinta instaliacija Londono Šv. Barnabo koplyčioje (2016). Menininkė gyvena ir dirba tarp Talino bei Londono.

Rezidencijos metu Nidos meno kolonijoje Evy planuoja dirbti prie trumpametražio filmo apie akmenį, kurį nusifilmuos Nidoje. Kūrinys tęs anksčiau pradėtą tyrimą apie akmens istorinę vertę, jo kultūrinę reikšmę šiuolaikinėje visuomenėje, atmintį ir menininkės asmeninį santykį su baltiškuoju kraštovaizdžiu.