Rezidentai Nidoje 2017-ųjų rugsėjį

508A4012 copy-001
Skaistės Marčienės nuotrauka
Rudenį pradedame su penkiais naujais rezidentais! Rugsėjį VDA Nidos meno kolonijoje kuria ir gyvena Marta Vosyliūtė (LT), Christoph Sökler (DE), Hanna Husberg (FI/SE), Annette Arlander (FI) ir Tomas Martisauskis (LT).
Marta Vosyliute-001
Nuotrauka iš menininkės archyvo
 

Marta Vosyliūtė (LT) (g. 1976) ‒ scenografė, tapytoja, kultūros kritikė, piešėja. 1999 m. baigė Vilniaus dailės akademijos scenografijos bakalauro studijas, 2001-aisiais – magistrantūrą, 2006 metais ten pat –  meno aspirantūros studijas. Nuo 2000 m. dalyvauja parodose. Gyvena ir dirba Vilniuje.

Marta Vosyliūtė ‒ viena iš XVI Vilniaus tapybos trienalės konkurso nugalėtojų.Rezidencijos metu Marta pieš komiksus. 


Christoph Sokler
Martin Lutz nuotrauka
 

Christoph Sökler (DE) pagal išsilavinimą – muzikas, operos solistu jis dirbo daugiau nei dešimtmetį. Menininkas nuolat domėjosi, kaip ape muziką yra kalbama, kaip mąstoma bei rašoma, o taip pat ‒ kaip muzikos ryšys su kitomis meno šakomis yra apmąstomas, patiriamas ir naudojamas meninėje praktikoje. Pastaruosius dešimtį metų Christophas studijavo filosofiją ir psichoanalizę tam, kad apsvarstytų šiuos klausimus, remdamasis šiuolaikine estetika ir teorija. Nuo 2014-ųjų Christophas Sökleris yra Štutgarto meno ir dizaino akademijos doktorantas tyrinėjantis estetiką.

Rezidencijos metu Christophasdirbs ties projektu, pratęsiančiu ankstesnį darbą „Estetikos muzikalumas“, kuris tampriai susijęs su I. Kanto trečiąja kritika iš Lakano ir Deleuzo skaitymų apie Kanto muzikos estetiką. Atsispirdamas nuo meno kūrinių, susijusių su Kuršių Nerijos ypatingu kraštovaizdžiu, Christophas bandys apsvarstyti „kraštovaizdžio įgarsinimo“ teoriją.

 
Hana Husberg-001

Hanna Husberg (FI/SE)

gyvena Stokholme. 2007-aisiais menininkė baigė Aukštąją nacionalinę dekoratyvinės dailės mokyklą (ENSB-A) Paryžiuje, šiuo metu yra Vienos meno akademijos doktorantė. Kurdama video ir instaliacijas menininkė tiria, kaip suvokiame ir susisiejame su savo aplinka šiuo antropogeniniu klimato kaitos laikotarpiu.

Rezidencijos metu Hanna dirbs ties doktorantūros tyrimo projektu „Nerami atmosfera: atkreipiant dėmesį į orą“. Nuosekliai vykdant projektus apie orą padeda ištirti ir tai, kaip žmonės suvokia ir susieja jį su artimiausia bei bendra aplinka. Jie tai daro piktindamiesi arbe keisdamiesi pasakojimais apie jaučiamus arba vizualius reiškinius, (ne)galvodami, kad atmosferos pokyčiai akivaizdžiai pertvarko tam tikras vietas ir daro įtaką šių vietų socialinei, ekonominei bei teritorinei santvarkai.

Nuotrauka iš menininkės archyvo


Annette Arlander  autore foto sirja-moberg
Sirja Moberg nuotrauka
 

Annette Arlander (FI) (g. 1956) ‒ menininkė, tyrėja ir pedagogė, gyvenanti Helsinkyje. Pagal išsilavinimą Annette yra teatro režisierė, įgijusi filosofijos magistro bei apsigynusi teatro ir dramos meno doktorantūros laipsnį. Annette buvo Teatro akademijos (Helsinkis, 2001‒2013 m.) scenos menų ir teorijos profesorė, prieš tai 2007‒2009 m. ten pat vadovavo Scenos menų tyrimų centrui, buvo atsakinga už meninius tyrimus. 2015‒2016 m. dirbo Helsinkio menų universiteto Teatro akademijos prodekane tyrimams, yra vizituojanti profesorė Stokholmo menų universitete (2015‒2016) bei meninių tyrimų profesorė Helsinkio menų universiteto Vizualiųjų menų akademijoje (2016). Šiuo metu yra postdoktorantūros bendradarbė Aukštųjų studijų Helsinkio menų koledže. Annette Arlander taip pat yra  JAR (meninių tyrimų žurnalas) redakcijos tarybos narė, PSI Meninių tyrimų darbo grupės bendraautorė. Ji yra pagrindinė Suomijos akademijosfinansuojamo mokslinio tyrimo „How to Do Things with Performance“ (liet. „Kaip atlikti dalykus įtraukiant performansą“) tyrėja. Jos tyrimų interesai apima  meninius tyrimus, performansą kaip tyrimą, performanso studijas, įvietinimo ir aplinkos tyrimas. Dėl pasitelktų vaizdo ar balso įrašų Annette Arlander kūriniai, laviruojantys tarp performanso, video ir žemės meno, atskleidžia kraštovaizdžio performatyvumą.

Rezidencijos metu Annette planuoja dirbti ties savo meninio tyrimo projektu „Performansas su augalais“. Nidoje ji ieškos keleto įdomių medžių, nuolat juos lankys, o šiuos apsilankymus dokumentuos. Greičiausiai tinkamoje vietoje rasti medžiai bus nuolat filmuojami dieną ir naktį su kelių valandų pertraukomis. Reaguodama į aplinką menininkė ieškos vis kitokio performatyvumo su medžiais ir krūmais. Be to ji planuoja redaguoti anksčiau sukauptą video medžiagos archyvą, rašyti esė, o tyrinėdama medžius kurti kraštovaizdžio vaidmens partitūrą. Jos veiklų  planas glaustai gali būti išdėstomas taip: 1) tam tikrų medžių filmavimas, 2) kitų būdų ieškojimas, atliekant performansus su augalais, 3) video montavimas, 4) partitūros ir esė rašymas.

 
Tomas Martisauskis

Tomas Martisauskis (LT) (g. 1977) baigė skulptūros studijas Vilniaus dailės akademijoje, 2006-aisiais įgijo vizualiųjų menų magistrą. Nuo 2000-ųjų dalyvauja parodose Lietuvoje ir užsienyje, rengia personalines parodas. Nuo 2007-ųjų dėsto skulptūrą, instaliaciją ir piešimą J. Vienožinskio meno mokykloje Vilniuje.

Nuo 2013-ųjų yra Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjungos, o nuo 2014-ųjų APTGlobal ONE narys. 2015-aisiais Vilniaus dailės akademijoje pradėjo meno doktorantūros studijas.

Rezidencijos metu Tomas dirbs prie būsimos parodos „Slinktys ir tąsumai“, kuri bus atidaryta POST galerijoje, Kaune.

  Nuotrauka iš menininko archyvo