Nidos meno kolonijoje lankysis meno autobusiukas iš Estijos

pressi banner

Liepos 27 d. galerii galerii pradeda savaitę truksiantį raudono meno autobusiuko vasaros turą po Baltijos šalis. Turo metu galerija pristatys Art Nõukas videoprojektą „Lost and Found“, kuriamą pagal keliaujančios galerijos vertybes ir tikslus. Kiekvienam galerijos pasirodymui bus kuriama nauja filmo versija. Raudonas meno autobusiukas VDA Nidos meno kolonijoje lankysis rugpjūčio 2 d. nuo 12 iki 17 val.

„Noriu tai, kas gali atrodyti sena ir pažįstama, parodyti lankytojams jauno svetimšalio – savo paties –  akimis. Veiksmo aplinką, kurią matau pirmą ir, turbūt, paskutinį kartą, ketinu atvaizduoti panaudodamas iš kino istorijos pasiskolintus triukus, scenas ir pasakojimo vingius,“ pasakoja menininkas apie projektą, kurio tik viena – įžanginė – scena sukurta prieš galerijai išjudant į kelionę. Likusios filmo dalys bus kelionėje užbaigtos lengvabūdiško kelio filmo stiliumi. „Žinoma, jei nenutiks nelaimė“ prideda Nõukas, primindamas daugybę iš pažiūros neįtartinų siaubo filmų ir ankstesnius seno mikroautobusiuko „pastrigimus“ pakelėje.

2017 m. vasarą keliaujanti galerija, gimusi iš galeristo Siimo Preimano iracionalios aistros menui ir didelio noro jį pavėžinti, primena Agitpropo traukinį. Tačiau užuot skelbusi komunistinę žinią, galerija platina skrajutes apie šiuolaikinį meną ir rodo filmą, kuriame susilieja Nõukaso sapnai, citatos iš klasikinių filmų bei lankytų vietų ir sutiktų žmonių įrašai.

P1040317 web

„Man svarbu, kad kiekviena „Lost and Found“ dalis būtų kuriama keliaujant iki kito sustojimo. Taip galerija važinėja ne rodyti parodą, kuri jau buvo iškilmingai atidaryta kur nors sostinėje, o pristatyti kažką, atsirandantį čia ir dabar, žmonėms, kurie turi progą užsukti“ – teigia Preimanas, atskleisdamas daugiau projekto detalių. Turo metu galerija aplankys keturias meno rezidencijas Baltijos šalyse – MoKS Mooste (Estija), „Rucka“ Cėsyje (Latvija), SERDE Aizputėje (Latvija) ir Nidos meno koloniją Kuršių nerijoje (Lietuva).

Nors lankomų institucijų profiliai ir tikslai skiriasi nuo keliaujančios galerijos profilio ir tikslų, jas vienija veikla, vykdoma ne centruose, o sąlyginėse periferijose. Kaip jauna iniciatyva, galerija naudojasi savo pagrindine vertybe – mobilumu, važiuodama tiesiai pro institucijų vartus, tikėdamasi surasti draugų, dalintis patirtimi bei būti pamesta ir rasta.

„Lost and Found“ bukletas su kuratoriaus tekstu ir pokalbiu su menininku bus išspausdintas estų, latvių, lietuvių ir anglų kalbomis.

Art Nõukas yra menininkas gyvenantis ir dirbantis Taline. 2017 m. jis baigė studijas Estijos dailės akademijos instaliacijos ir skulptūros katedroje. Jo įvietinti garso ir vaizdo kūriniai dažnai laukia lankytojų įsikišimo („Ar tai yra, ar nėra“, Ruumi lahusus, 2014) arba vaizduoja akimirkas, kai žiūrovas ką tik išėjo arba (niekada negali žinoti!) apskritai neegzistavo („Pilotas“, Nematyto portretas, 2014).

Galerii galerii yra keliaujanti galerija, įkurta raudoname 1991 m. Ford Transit mikroautobusiuke, priklausiusiame keliems kitiems estų menininkams, tarp jų ir Anu Vahtrai bei Flo Kasearu. Savo veiklą pradėjusi 2016 m., galerija netikėtai tapo sėkmingiausia sezono komercine galerija Estijoje. Vasaros metu ji keliavo po Estijos muges ir festivalius pristatydama jaunų užsienio menininkų personalines parodas. Pirmieji galerijoje savo kūrybą pristatė Kaspars Groševs (LV) bei Johanna Heikkilä (FI).   

Turo tvarkaraštis
Facebook renginys

Padėkos: Estijos kultūros paramos fondas, Tamara Luuk, Tõnu Narro.