Paroda „JŪROS VEIDRODIS (Žalčio pasaka)“ liepos 16 – rugpjūčio 27 dienomis

Menlibayeva still 1 Transoxiana Dreams-videoL2 as Smart Object-1
Kadras iš Almagul Menlibayevos filmo Transoksianos sapnai, vieno kanalo spalvota HD vaizdo projekcija, garsas, 23 min, 2011. AEAALLC nuosavybė
 
Liepos 16 dieną Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonijoje (E.A. Jonušo g. 3, Nida) atidaryta paroda The Many Headed Hydra #2: JŪROS VEIDRODIS (Žalčio pasaka), veikianti kaip intervencija, pranašystė ir radijo žurnalas. Iki vasaros pabaigos truksiančioje parodoje eksponuojami lietuvių ir užsienio menininkų darbai atsigręš į jūrą ir tarpkultūrinę mitologiją, gretindami juos su šiandienos aktualijomis.
 
Dalyviai: Bryndis Björnsdottír, Cooltūristės, Ieva Epnere, Daniel Falb, Sonja Gerdes, Ulrike Gerhardt, Golden Diskó Ship, Emma Haugh, Suza Husse, Almagul Menlibayeva, Sondra Perry, Virgilijus Šonta, Elsa Westreicher
 
Kuratorės: The Many Headed Hydra (Emma Haugh, Suza Husse)
 

Paroda veikia 2017 m. liepos 16 – rugpjūčio 27 d.kasdien nuo 12:00 iki 20:00išskyrus pirmadienį.

Paroda yra XXI tarptautinio Thomo Manno festivalio dalis
 
Atidarymo programa liepos 16 d.
12:00 – 13:30  
Mis(s)apropriacija. Eglė žalčių karalienė
Cooltūrisčių performatyvi ekskursija su virtualiais elementais
Pradžia prie įėjimo į VDA Nidos meno kolonijos parodų salę
18:00 – 20:00
Parodos atidarymas, The Many Headed Hydra / Emmos Haugh ir Suzos Husse įžanga, Danielio Falbo eilėraščio Chicxulub Paem skaitymas, pokalbis su autoriumi
 
Uždarymo programa rugpjūčio 26 d.
17:30 – 19:00
Landráð II: atkasinėjimas
Bryndís Björnsdóttir performansas
Pradžia prie įėjimo į VDA Nidos meno kolonijos parodų salę
19:00 – 20:30
Jūros veidrodis (Žalčio pasaka)
Golden Diskó Ship ir The Many Headed Hydra radijo žurnalas
Tiesioginė transliacija parodoje ir per Neringa FM
 

JŪROS VEIDRODIS (Žalčio pasaka) yra polifoninė parodos pavidalo pranašystė, intervencijų serija ir radijo žurnalas, kuruojamas The Many Headed Hydra (Daugiagalvės hidros) kolektyvo. Atsigręždama į jūrą kaip į veidrodį, o į žaltį kaip į apgaviką, daugiagalvė hidra šįkart išnyra Nidos meno kolonijoje, kad iš kraštovaizdžio, kūno ir galios susikirtimų supintų naują pasaką.

Jūros veidrodis (vok. Meeresspiegel) meta iššūkį įsitikinimui, kad jūra yra tik paviršius, kuriuo žvilgsnis pasiekia horizontą. Atsigręžti į jūros veidrodį reiškia judėti gilyn ir pripažinti egzistuojant skirtingus laiko ir erdvės matavimus: parodoje JŪROS VEIDRODIS (Žalčio pasaka) orakulai byloja, kad Pietų ir Šiaurės dykumų peizažus – džiūstančią Aralo jūrą ir Kuršių nerijos Mirusias kopas – sieja anaiptol ne vien kolonijinio žemės naudojimo sukelti ekologiniai modernybės sukrėtimai. Šie orakulai šnabžda apie žvejus iš Kazachstano ir kitų Sovietų Sąjungos vietų, po Antrojo pasaulinio karo perkeltus į Kuršių neriją tam, kad atkurtų žvejybos pramonę ir atliktų karo tarnybą. Pasitekdami žinomą lietuvių liaudies pasaką apie Eglę žalčių karalienę – istoriją, kuri amžiams bėgant migravo iš Indijos per Kazachstaną į Lietuvą, Turkiją ir Vokietiją – jie pasakoja apie kūno transformacijas, apie diasporas, paribių kultūras ir apie (post)militaristinį vyriškumą.


egles 0005 Layer 7
Cooltūristės, Mis(s)apropriacija. Eglė žalčių karalienė, performansas ir programėlė išmaniajam telefonui, 2017
 
„Grąžinkite man jūrą“, – šaukia kupranugaris Almagul Menlibayevos videofilme Transoksianos sapnai. Kupranugaris gyvena žvejų kaimelyje, kuris buvo ant Aralo jūros kranto prieš šiai tampant dykuma dėl sovietų vykdyto agrarinio projekto. Savo sapnuose jis regi, kaip tolimų Aralo vandenų link paskui savo tėvą į ilgą kelionę leidžiasi žvejo duktė. Ji mato lapėmis virstančias keturkojes moteris, kurios ryja surūdijusias žvejybos laivų nuolaužas, tįsančias dykumoje, kuri kadaise buvo jūros dugnas.

2017 06 08 HydraFeather 02 Kopie
The Many Headed Hydra (Emma Haugh, Suza Husse), Pranašystės vėliavos „Jūros veidrodžiui“, šilkografija and rankomis dažytos medvilnės, kintamas dydis, 2017. Emmos Haugh nuotrauka
 

Atsigręžti į jūros veidrodį nuo Kuršių nerijos, reiškia regėti kaip miškas tampa smėlio kopa ir kaip mediniai burlaiviai su imperijos vėliava leidžiasi į kelionę per Atlantą. Besitęsiančios rungtynės tarp smėlio kopų dykumos ir miško tebeliudija susipynusias istorijas apie Prūsijos kolonijinės laivybos ir prekybos ekspansiją, egzotizuojamų „mirusių“ kopų ir žvejų kaimelių turizmo bei meno ekonomiką, ir kelių moterų kartų atliktą miškų atsodinimo darbą. Tuo tarpu jūra ir nerija kaip buvo taip ir liko paribio zona, į kurią du šimtmečius pretenzijas reiškė net keturios skirtingos valstybės.


V.Sonta. Things and Forms 1979
Virgilijus Šonta, Daiktai ir formos, sidabro želatinos atspaudas ant archyvinio popieriaus, 27 cm x 40 cm, 1979. Virgilijaus Šontos archyvo nuosavybė
 

Vietinių, atvykusių ir čia įsivietinusių dalyvių kūriniai parodoje JŪROS VEIDRODIS (Žalčio pasaka) įgarsina užgniaužtus poimperinių ekologijų paliestų veikėjų balsus. Žalčio pasaka yra nuoroda į geriausiai žinomą Eglės žalčių karalienės legendos versiją – 1940 metais poetės Salomėjos Nėries parašytą poemą apie namų praradimą, susidūrimą su nepažįstamaisiais, meilę, išdavystę ir mirtį. Reaguodamos į poemoje aprašytą  žmogaus-roplio ir žmogaus-medžio pavidalų kismą bei istorinį kūrinio ryšį su nacionalizuota kultūra ir migracija, Vilniuje kuriančios Cooltūristės ir performansą atliksianti islandų menininkė Bryndis Björnsdottír siūlo subversyvias mito perskaitymo versijas. Kartu su Sondros Perry vaizdo projekcija Juoda mergina kaip kraštovaizdis jos kvestionuoja ir griauna patriarchalinį kraštovaizdžio kaip eksploatuojamo ir apžiūrinėjamo, įvertinamo ir nacionalizuojamo kūno reprezentacijos modelį. Virgilijaus Šontos Kuršių nerijoje aštuntajame ir devintajame dešimtmetyje darytose fotografijose tyrinėjamos paribio kopos, kuriose, kaip ilgesio ženklai, įkurdinti veidrodiniai paviršiai, objektai ir plunksnos: „Tikriausiai esu atėjęs į pasaulį ne toje šalyje, ne toje socialinėje aplinkoje. Aš vis dėlto tikiu, kad yra tokia šalis, kuri atitiktų mano vidinę būseną.“ (Virgilijus Šonta).

Sekdama vingiuojančia ateities, praeities ir dabarties jūros kranto linija, JŪROS VEIDRODIS (Žalčio pasaka) viešais skaitymais, performansais ir radijo transliacija išsilieja į parodos erdvę supantį kraštovaizdį. Kopų šokiai, kompostinio pokerio lošimai, kibernetinių orakulų pranašystės, sąmoningas sapnavimas ir gilaus laiko mitologinė programėlė pasakoja daugiaprasmes istorijas, slystančias nuo dvišako žalčio liežuvio. Pasitelkdama vaizduotę, atmintį, verbalinę ir vizualinę komunikaciją paroda žvelgia į pasaulio vandenis kaip į istorinių topografijų ir politinių bendrysčių talpyklas.

 

The Many Headed Hydra yra pavidalus keičiantis kolektyvas, besidomintis iš vandenų kylančiais mitais, reiškiniais ir takiomis geografijomis. 2016 m. meno erdvėje District Berlin Emmos Haugh ir Suzos Husse įkurtas kolektyvas jungia žmones iš įvairių salų, žemynų ir pusiasalių. The Many Headed Hydra yra queer, feministinis, postkolonijinis meno projektas. Bendradarbiaudamas ir rinkdamas pasakojimus (storytelling) kolektyvas užsiima tyrimais, menine kūryba ir leidyba, savo leidinius supranta kaip performatyvius reiškinius ir pasirodo žurnalų, parodų ir pranašysčių pavidalu.

Žurnalas SEA BODY INFRASTRUCTURE IMAGE (Jūros kūno infrastruktūros atvaizdas) buvo pirmasis The Many Headed Hydra pasireiškimas, 2016-ųjų vasarą „išniręs“ Berlyne ir Reikjavike. Bendraautoriai: Anna Hallin ir Olga Bergmann, Bryndís Björnsdóttir, Hannah Black, Natasha Ginwala, Tinna Grétarsdóttir, Emma Haugh, Suza Husse, Occupational Hazard Project, Tejal Shah, Ato Malinda, Nine Eglantine Yamamoto-Masson ir Leipcige bei Reikjavike vykusių dirbtuvių Speaking As Fishes (Kalbant kaip žuvys) dalyviai. Žurnalą išleido District Berlin, bendradarbiaujant su Occupational Hazard Project Reikjavike.

 

Po pasirodymo VDA Nidos meno kolonijoje JŪROS VEIDRODIS (Žalčio pasaka) vėl „išnirs“ meno erdvėje District Berlin 2017 m. rudenį.

Projekto vadovė: Rasa Antanavičiūtė

Dizainerė: Elsa Westreicher

Parodos gidės: Viktorija Smailytė, Giedrė Malūkaitė, Vėjūnė Tamuliūnaitė

Administratorės: Skaistė Marčienė, Julija Navarskaitė

Vertėjos: Jogintė Bučinskaitė (EN–LT), Edita Štulcaitė (DE-LT)

Komunikacijos kuratorė: Jogintė Bučinskaitė

Techninė pagalba: Sandra Kazlauskaitė, Rokas Valiauga, Linas Ramanauskas, Audrius Deveikis

Radijo transliacija: Neringa FMwww.neringafm.lt

Dėkojame visiems dalyviams ir Auksė Bruverienė, Detlef Gericke, Magda Korsinsky & bbk Berlin Print Studio, Laima Kreivytė, Raimonda Meyer, Vytautas Michelkevičius, Lina Motuzienė, Romualdas Požerskis, Nijolė Strakauskaitė, Upartas UAB, District Berlin komandai: Johanna Ekenhorst, Janine Halka, Naomi Hennig, Hannah Kauzmann, Andrea Caroline Keppler, Annett Hofmann, Frank Sippel, Eva Storms.

Projektą organizuoja Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonija ir District Berlin

VDA-NMK herbas blue LT     district-transparent-black

 

Projektą remia Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos kultūros ministerija, Goethe’s institutas Lietuvoje, Airijos meno taryba ir Šiaurės ir Baltijos šalių kultūrinio mobilumo programa
 LTK Logotipas2 kulturos-ministerija  Goethe-Institut Logo Internet Culture LIT SMALL 1 logo

 

Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonija
E.A. Jonušo g. 3, Nida, Neringa