ArcIntex ETN programos doktorantų paroda „Wolpertinger! What they do in collaboration?“ VDA galerijoje „Akademija“

Wolpertinger coveris

Lapkričio 28 d. 18 val. VDA galerijoje „Akademija“ (Pilies g. 44, Vilnius) atidaroma paroda „Wolpertinger! What they do in collaboration?“. Tris mėnesius Lietuvoje dirbo penki tekstilės dizaino ir architektūros tyrėjai, dalyvaujantys ArcInTexETN tarptautinės doktorantūros projekte. VDA Nidos meno kolonijoje rezidavę Bastian BeyerDaniel SuárezIva ResetarJyoti Kapur ir Marina Castan Cabrero šįkart kviečia susitikti Vilniuje.
Lapkričio 28 d.18 val. atidarymas 
Performansai: interaktyvi tekstilė (Giedrė & Jyoti); Tekstilės choreografija (Marina & Daniel)

Lapkričio 29 d. 15–18 val. atvira diskusija su kviestiniais ekspertais

Gruodžio 1 d. 16–18 val. atviros studijos – neformalus susitikimas su menininkais

Apibūdindami tarpusavio bendradarbiavimą atliekant meninį tyrimą pasitelkiame mitologinio hibridinio gyvūno, vadinamo „Wolpertinger“ įvaizdį. Jis įkūnija idėją apie tai, kad iš pačių skirtingiausių sudedamųjų dalių sudaryta visuma gali funkcionuoti kaip vienas organizmas.

Dirbant Lietuvoje sukurtas bendradarbiavimo metodas išsaugo heterogenišką kiekvieno iš mūsų atliekamų tyrimų pobūdį ir tuo pačiu pabrėžia jų tarpusavio sąsajas.

Atlikdami kūryba grindžiamus dizaino tyrimus kaip pagrindinį grupinio darbo metodologinį įrankį pasitelkėme kūrybines dirbtuves. Tai padėjo praplėsti asmeninių tyrimų ribas, susieti juos su kitų grupės narių tyrinėjamomis sritimis, pastebėti jų tarpusavio poveikį ir grįžtamuosius ryšius. Dirbdami išbandėme įvairius kūrybinės praktikos būdus ir priemones: artefaktus, tekstus, video, kvapus, šiluminius vaidzus. Susiejome vykdomus eksperimentus su vietos kontekstu, pasitelkėme vietinius išteklius: pušų ir beržų medieną, smėlį, bičių vašką, vilną.

Svarbiausias parodos elementas – trimatis žemėlapis, atskleidžiantis ryšius tarp autorių ir jų atliekamų tyrimų. Tuo pačiu tai priemonė, fiksuojanti mūsų veiksmus, ir darbo raidą perteikianti diagrama. Tai heterogeninis tinklas, atskleidžiantis mūsų tyrimų įvairovę, perteikiantis darbo procesų netolygumą ir persipynimus, kartu parodantis požiūrių įvairovę į visų mūsų tyrinėjamą temą – naujas tvaraus gyvenimo būdo formas.

Parodos dalyviai:

MarinaMarina Castan Cabrero
(Karališkasis menų koledžas Londone)

Marina Castán yra tekstilės dizainerė, vykdanti išmaniosios tekstilės tyrimus, orientuotus į kūno kaip dizaino procesų centro svarbą. Marina įgijo naujųjų medijų meno kuratorystės magistro laipsnį Ramon Llull universitete (Barselona, Ispanija), Meno ir dizaino medijų centre (MECAD), ESDi tyrimų institute (2013). 2008-aisiais antrosios pakopos dizaino ir inovacijų studijas baigė ELISAVA dizaino mokykloję, Barselonos valstybiniame Popmeu Fabra universitete. Tekstilės dizaino bakalauro laipsnį įgijo ESDi tyrimų institute, Ramon Llull universitete (2005). Prieš prisijungdama prie ArcInTex projekto programos, Marina buvo ESDi dizaino mokyklos (Ramon Llull universitete) tyrėja ir profesorė.

Pagrindinis Marinos dalyvavimo ArcInTex projekte tikslas – ištirti išmaniosios tekstilės galimybes, panaudojant ją architektūros lauke. Mokslininkę domina tai, kad prisitaikanti ir į aplinką reaguojanti sistema yra suvokiama kaip struktūruota erdvė, jautri išoriniams dirgikliams ir aktyviai bendraujanti su aplinka. Ji gali sąveikauti keliuose lygmenyse, nuo mikro iki makro, gali keisti ir formuoti apgyvendinimo patirtis, siūlydama naujas galimybes, kurios leistų naujai pažvelgti į urbanistinę aplinką.

 
Daniel Suarez cv picDaniel Suárez
(Berlyno menų universitetas)

Daniel Suarez yra architektūros dizaineris iš Ispanijos, šiuo metu pradėjęs savo doktūrantūros studijas kaip ArcInTex ETN mokslinis partneris Berlyno menų universitete (UDK). Čia jis tyrinėja tekstilines struktūras, skirtas prisitaikančiai ir į aplinką reaguojančiai architektūrai.

Madrido politechnikos universitete Daniel įgijo architektūros ir urbanistikos magistro laipnį, taip pat įgijo kompiuterinės grafikos architektūros žinių. Profesinės patirties sėmėsi tarptautinėse architektūros stažuotėse, kurios vyko tokiose vietose kaip japonų architekto Toyo Ito ir partnerių architektūros įmonė Ispanijoje. 2004 metais kartu su Jose Corraliza ir Mabel Toledo įkūrė architektūrinių vizualizacijų įmonę „Bounced Light Studios“, kurios pagrindinis tikslas buvo suteikti 3D paslaugas kitoms architektūros ir inžinerijos įmonėms. Per pastaruosius metus Daniel dalyvavo įvairiuose architektūriniuose konkursuose ir tarptautiniuose projektuose.

 
 Iva Resetar PhotoIva Resetar
(Berlyno menų universitetas)

Iva Resetar yra architektė ir ArcInTex ETN programos tyrėja Berlyno menų universitete. Iva tiria tekstilės struktūras, skirtas prisitaikančiai ir į aplinką reaguojančiai architektūrai. Belgrado universitete įgijo tvaraus architektūrinio projektavimo laipsnį. Tęsdama studijas vaizduojamojo meno universitete Städelschule, Frankfurte, pas prof. Van Berkel, Iva apsigynė  išplėstinės architektūros projektavimo specialybės menų magistrą. Jos studijoms stipendiją buvo suteikusi Vokietijos akademinių mainų tarnyba (DAAD).

Profesinės patirties Iva įgijo tiek dirbdama savarankiškai, tiek Vokietijos ir Serbijos įmonių biuruose. Čia ji buvo paskirta dirbti prie projektų planavimo, dizaino, skaitmeninio modeliavimo ir gamybos metodų (tilto per Koblenzer ir Mainz gatves tiesimo projektas ir kartu su įmone Schneider+Schumacher įgyvendintas Štedelio muziejaus Frankfurte plėtros projektas laimėjo pirmąsias vietos tarptautiniuose konkursuose). Už atliktą tyrimą apie apgyvendinamą tekstilę, Iva buvo pakviesta į rezidenciją Akademie Schloss Solitude Štutgarte.

 
 BastianBastian Beyer
(Karališkasis menų koledžas Londone)

Bastian Beyer studijuoja tekstilę Karališkame menų koledže Londone. Bastian studijavo architektūrą Miunchene ir Berlyne. 2015-aisiais baigė Berlyno menų universitetą. Savo darbuose mokslininkas eksperimentuoja su inovatyviais gamybos metodais ir tiria jų galimybes atliekant specifines dizaino užduotis. Savo diplominiam darbui Bastian tyrinėjo atsinaujinančių mišrių medžiagų naudojimą ir galimą jų pritaikymą architektūrai. Tirdamas modernias medžiagas ir jų sąvybes intensyviai naudoti energiją ir išteklius, jis sukūrė saulės energija varomą gamybos metodą, kuriuo būtų galima gaminti suyrančių statinių dalis. Už šį darbą 2015-aisiais Bastian buvo apdovanotas Berlyno menų universiteto įsteigtu architekto Maxo Tauto vardo prizu.

 
Jyoti
Jyoti Kapur
(Boro universitetas Švedijoje)

Jyoti Kapur gimė 1973-aisiais Indijoje. Ji yra trikotažo dizainerė ir mados industrijoje dirba nuo 1996 metų. Baigusi tekstilės bakalauro studijas, žinias gilino pasirinkdama trikotažo specializaciją magistro programoje Nacionaliniame mados technologijų institute Naujajame Delyje, Indijoje. Savo tekstilininkės karjerą Jyoti pradėjo Ludhianoje (Indija), dėl didelės trikotažo pramonės kitaip dar vadinamame „Indijos Mančesteriu“. 2002-aisiais Jyoti persikėlė į Europą ir pradėjo studijas Vokietijoje. Jas 2005-aisiais Badene-Viurtemberge baigė su pagyrimu ir specialiu prizu už išskirtinius užsienio studento pasiekimus. Jyoti Kapur taip pat įgijo tekstilės ir aprangos technologijos magistro laipsnį Roitlingene/Albštate/Bingene. Turėdama didelę darbo trikotažo industrijoje patirtį, Jyoti dirbo vadovaujančia dizainere gerai žinomoje mezgimo mašinų firmoje „Stoll GmbH Germany“ Šanchajuje, Kinijos dizaino centre. Vėliau, tęsti savo trikotažo mados karjeros ji persikėlė į Ciūrichą Šveicarijoje. Ten gyvendama Jyoti paraleliai studijavo Ciūricho menų universitete, kur įgijo tarpdisciplininio meno magistro laipsnį.

Šiuo metu, bendradarbiaudama su ArcInTex programa, Jyoti Kapur yra doktorantūros pakopos mokslininkė Švedijos tekstilės mokykloje, Boro universitete. Savo tyrimuose ji nagrinėja tekstilės ir architektūrinių erdvių kvapų susidūrimą bei jų sąveiką.

 
Tris mėnesius Lietuvoje dirbo penki tekstilės dizaino ir architektūros tyrėjai, dalyvaujantys ArcInTexETN tarptautinės doktorantūros projekte.

ArcInTexETN – tai 6 universitetų ir 3 komercinių įmonių konsorciumas. Projekto koordinatorius – Borås universitetas (Švedija). Jame dalyvauja: Vilniaus dailės akademija, Berlyno meno universitetas, Londono karališkasis menų koledžas, Eindhoveno technologijų universitetas (Olandija), Heriot-Watt universitetas (Jungtinė Karalystė). Projekte dirba 15 doktorantų. Projekto tikslas – susieti tekstilės, architektūros ir interaktyvaus dizaino tyrimus, siekiant ištirti naujas tvaresnių gyvenimo būdų formas. Doktorantai suskirstyti į tris grupes, vykdančias tyrimus trijuose lygmenyse: kūno, interjero ir architektūros. Parodoje pristatoma architektūros tyrėjų grupės veikla.