Rezidentai Nidoje 2016-ųjų gegužę

508A0623
Iš kairės į dešinę Juhan Vihterpal, Kristin Orav, Austėja Dūdaitė ir Karolis Tamošiūnas. Skaistės Marčienės nuotrauka.
Gegužės pradžioje į Nidos meno koloniją atvyko menininkai: Juhan Vihterpal (EE), Kristin Orav (EE), Austėja Dūdaitė ir Karolis Tamošiūnas (LT).
Juhan Vihterpal photo credits Andres Vihterpal
Juhan Vihterpal. Andres Vihterpal nuotrauka.
Juhan Vihterpal (g. 1984) yra estų kompozitorius, multiinstrumentalistas, kino filmų garso kūrėjas ir tapytojas, kuris savo praktikoje mėgsta sujungti kelias skirtingas menines raiškas, dėl to gimsta tokie kūrybos deriniai kaip, pavyzdžiui, elektoroninė tapyba. Juhanas 2003–2007 m. studijavo elektroakustinę kompoziciją Estijos muzikos ir teatro akademijoje, 2012-aisiais Tartu universitete baigė tapybos studijas. Labiausiai menininką domina kurti sudėtingas garso struktūras, kai skaitmeniniu būdu modifikuojami akustiniai garsai. Šis metodas tarsi išplėšia garso įrašą iš originalios to garso aplinkos ir atveria visai naujos koncepcijos ir prasmių rezultatą. Eksperimentiškumą geriausiai atspindi menininko veikla keliose improvizacinėse grupėse ar kolektyvuose, tokiose kaip Trans Germanium Express ir tarpdisciplininio meno kūrėjų kolektyvas „LAIK“. Juhano garso sprendimai papildė menininkų Raul Meel, Flo Kasearu ir Laura Põld parodas.
Kristin Orav photo credits Jekaterina Kultajeva
Kristin Orav. Jekaterinos Kultajevos nuotrauka.

Kristin Orav Kristin Orav (Kristino Rav, g. 1987) yra performanso menininkė ir akademikė. 2009-aisiais Kristin baigė Estijos meno akademiją, o 2011-aisiais – Tartu universitetą. Menininkės interesų pagrindą sudaro dailė bei semiotikos ir kultūros studijos, kurių dėka ji ir kuria savo meninę kalbą bei brėžia kūrybines perspektyvas, tyrinėja fizinę ir psichinę ištvermę specifinių vietų bei kontekstų situacijose. Kristin linkusi bendradarbiauti, todėl jungtiniai projektai sudaro bene visą jos darbų aplanko pagrindą. Ji dirbo su tokiais menininkais/mąstytojais kaip Piret Karro, Juha Hilpas, Gabriella Hirst ir Raul Taremaa, taip pat menininkė priklauso tarpdisciplininio meno kūrėjų kolektyvui „LAIK“. Dalyvavimas įvairiose meno rezidencijų programose Kristin buvo labai svarbus plėtojant savo pačios menines praktikas bei apskritai formuojant pasaulėžiūrą. Kaip svarbiausias savo patirtis menininkė įvardija rezidenciją „Sėklų sėja“ (angl. Sowing Seeds) menininkų kaime Indijoje (2011), rezidentūros programą Nacionaliniame Bogotos universitete Kolumbijoje (2012), ZK/U meno ir urbanistikos centre Berlyne (2013–2014). Estijoje 2014–2015 metais menininkė kuravo dvi Semiosalong vizualumo ir semiotikos seminarų sesijas, skirtas klaidų metodams/koncepcijoms ir dalyvių stebėjimui.

Mėnesio trukmės rezidencijoje Nidos meno kolonijoje Kristin Orav ir Juhan Vihterpal, atsižvelgdami į abipusį pomėgį eksperimentuoti su garso įrašais ir specifinės vietos radiniais, ketins ieškoti būdų, kaip vietos kraštovaizdį paversti kūrybos įrankiu ir kaip su tuo apibūdinti savo santykį.

508A0618
Karolis Tamošiūnas ir Austėja Dūdaitė. Skaistės Marčienės nuotrauka.
Karolis Tamošiūnas yra dalelių fizikas apgynęs daktaro laipsnį Norvegijos Bergeno universitete ir dirbdamas dalelių fizikoje su CERN'o Large Hadron Collider greitintuvu stažavosi Florencijoje Univeristete – INFN, Keiptauno Universitete, Frankurte Goethe Universitete ir kituose pasaulio universitetuose. Pagrindinė projekto idėja yra vizualizuoti ir įgarsinti kosminius spindulius, pasiekiančius mus kiekvienu dabarties momentu, tačiau nematomus mūsų juslėms. Pirmojoje projekto dalyje bus kuriama video instaliacija, įgalinanti tiesiogiai matyti kosmines daleles detektorių pagalba; antroji projekto dalis bus 'gyvai grojančios' kosminės dalelės.

Austėja Dūdaitė yra jaunoji kūrėja besidominti universalių gamtos dėsnių ir meno sąryšiais. Nekintantis kosminių dalelių srautas kaip dėsningumas ir kiekvienos iš dalelių efemeriškumas bei individuali 'mirtis' sukuria meninės instaliacijos ašį – priešpriešą atspindinčią mūsų laikiną ir amžiną pasaulius. Žodžių bereikšmybėje it lašai į upę, kaip lietus į vandenyną leisis tarpgalaktinės dalelės.