Rezidentai Nidoje 2015-ųjų Sausis

 nida landscape 2011 02 21 05 Medium

 NMK archyvo nuotrauka

Nauji metai – nauji Menininkai. Sulaukėme penkių rezidentų: du lankosi Nidos meno kolonijoje pirmą kartą, likę trys sugrįžta ir turi tam rimtus motyvus.
Sutikite: Martin Rørtoft, Anne-Lise Stenseth, Natacha Paganelli, Šarūnas Nakas ir Vytautas Michelkevičius.

 

IMG 5175 Medium5

Martin Rørtoft. Julijos Navarskaitės nuotrauka

 

Martin Rørtoft – kuratorius ir prodiuseris iš Danijos. Savo meninėje praktikoje jis taiko tarpdisciplinę prieigą tekstus, instaliacijas, visualinių medijų kūrinius ir performansus tyrinėja moksliniu, kritiniu ir istoriniu metodais.
Rezidencijos Nidoje metu jis atliks tyrimą ir vystys vaizdo ir garso instaliacijos "This is not for you" („Tai ne tau“) koncepciją. Martinas aiškinsis kokiu būdu šizofrenija ir psichozė įtakoja fizinės ir įsivaizduojamosios erdvės struktūravimą ir jos santykį su realybe.

 

IMG 5161 Medium

Anne-Lise Stenseth. Julijos Navarskaitės nuotrauka

 

Menininkė Anne-Lise Stenseth (NO) savo darbuose kvestionuoja kultūros, istorijos ir šiuolaikiškumo temas. Jos dėmesys telkiasi ties kultūriniais skirtumais ir panašumais: identitetu, kitoniškumu, tarpžmogiškais santykiais ir antagoniškumu socialinėjė, politinėje, privačioje ir viešojoje sferose. Paskutinius 15 metų Anne-Lise daugiausia kuria video portretus ir garso-vaizdo esė.
Nidos meno kolonijoje šalia kitų projektų Anne-Lise Stenseth tęs video portretų serijos, skirtos pasaulio moterims, kūrimą. Stenseth ketina į šią seriją įtraukti ir menininkės iš Lietuvos pristatymą. Ji taip pat dirbs ties savo paroda, kuri vasario mėnesį bus atidaryta VDA galerijoje „Titanike“, kur bus demonstruojami 2008-2014 m. sukurti menininkės video darbai.

 

2 Medium

Natacha Paganelli, Anne-Lise Stenseth. Julijos Navarskaitės nuotrauka

 

Natacha Paganelli (FR) – nuolat keliaujanti menininkė. Lankydamasi vis naujoje šalyje ji gali ten pasilikti ir kelioms savaitėms, ir keleriems metams. Paganelli daug laiko praleidžia su vietos gyventojais, remdamasi jų pasakojimais menininkė stebi, kaip pažintinio proceso metu gali kisti socialinis, ekonominis ir politinis vietos suvokimas, nuo kolektyvinio stereotipinio iki individualaus unikalaus. Fotografuodama tipinius vietos personažus surežisuotose scenose ji dekonstruoja stereotipus, jai tampa svarbus realybės ir kliše santykis.
Nidoje menininkė ketina sukurti video instaliaciją. Po sukrečiančių išpuolių Paryžiuje ir prisimenant sausio 13-osios įvykius Vilniuje, Paganelli ketina diskutuoti laisvės, demokratijos, teroro temas, kalbėdamasi su žmonėmis iš skirtingų socialinių ir kultūrinių kontekstų.

 

3 Medium

Šarūnas Nakas. Julijos Navarskaitės nuotrauka

 

Šarūnas Nakas – lietuvių kompozitorius, eseistas, multimedijų menininkas, radijo programų autorius.Galbūt mano kūrinius tam tikru požiūriu galima lyginti su makrosistemomis, kaip ežerai, vandenynai, upės, ūkai, spiečiai, arba tiesiog milžiniški Šiaurės peizažai: čia nėra prasmės šnekėti apie pavienį garsą, motyvą ar epizodą, o bet kokie kitimai yra lėti ir vos pastebimi."– sako Šarūnas Nakas.
Nidoje Šarūnas tęsia darbą su muzikos ir šviesos projektais: „Vibrations cosmiques” ir „Delirium of Apollo”. „Aš akcentuoju ne mistinį pradą, bet megapolio subkultūrų ir daugiakalbystės  to kosmoso čia ir dabar – reikšmę šiuolaikiniam gyvenimui. Daugialypis prasmių sluoksniavimasis realizuojamas tarsi akustinis Babelio bokštas, panaudojant field recordings ir musique concrète technologijas.“
teigia Šarūnas Nakas.

 

4 Medium

Anne-Lise Stenseth, Natacha Paganelli, Vytautas Michelkevičius. Julijos Navarskaitės nuotrauka

 

Dr. Vytautas Michelkevičius po ketverių metų Nidos meno kolonijos meno direktoriaus pareigų kelioms savaitėms tapo kolonijos rezidentu. Jis dirba ties meniniam tyrimui skirtu moksliniu leidiniu, kuriame atsispindės dvejų metų podoktorantūros metu Helsinkio, Hagos, Utrechto ir Čikagos aukštosiose mokyklose atliktas tyrimas. Knygoje siekiama atskleisti dviprasmį ir sudėtingą meninio tyrimo metodo santykį su akademiniu ir meno pasauliais.
„Nida yra puiki vieta panardinti savo sąmonę į vienatvę, 10-14 valandų per dieną skiriant rašymo malonumams ir kankinystei. O jei pradėtumėte jaustis vienišas, visada galite organizuoti vakarėlį ar sauną kartu su kolegomis rezidentais, kad ir iki 5-os valandos ryto"– sako Vytautas.