Wilhelm Klotzek: rašyti istorijas ir sekti pėdsakais

Šią vasarą jau antrąkart Nidos meno kolonijoje apsistojo Goethe Instituto stipendiatas. Pernai šio bendradarbiavimo rezultatu kolonijoje rezidavo Franzisca Nast, kurios kūriniai - plakatai - buvo eksponuojami Nidos bažnyčios bendruomenės patalpose 2012 metų vasarą, o 2013 pavasarį - Vilniaus dailės akademijoje. Šiemet porą mėnesių NMK kūrė Wilhelmas Klotzekas. Jo meninė veikla sutelkta į tekstus - jis rašo, skaito, performina, verčia objektais. Jam įdomu nuvalyti istorijos apnašas, perpasakoti istorijas, ieškoti esmių ir nerti į užmarštis.

 

"Daugkartiniai Thomas Manno festivalio lankytojai gardžiai juokėsi iš prasto būdo Nidos Varno, kuris ėmėsi Heimat, identiteto, istorijos, meno ir Kuršių Nerijos gamtos temų nerodydamas jokios pagarbos. Tačiau net ir juokdamiesi jie negalėjo nepastebėti, kad linksmoje ir išmaniai sukurptoje esė menininkas iš Berlyno Wilhelmas Klotzekas išdėstė svarbius pareiškimus. Prireikė ilgų metų, kol jo revoliucinga teorija, paaiškinanti, kaip kuriama literatūra (spendžiant spąstus skriejantiems teksto fragmentams), pasiekė Thomas Manno namelį. Todėl, neišvengiamai, namelio kultūrinė istorija turės būti perrašyta."
Michael Leiserowitz

Menininko ir rašytojo Wilhelmo Klotzeko intervencija "Nie da in Nida" ("Never there in Nida) susijusi su to paties pavadinimo esė, kurią autorius parašė rezidencijos Nidos meno kolonijoje metu 2013-iais. Esė svarstomas pats rašymo aktas ir teorijos apie tai, kaip gimė Thomas Mann esė "Mano vasarnamis". Autorius tyrinėja pačią istorijos rašymo sąvoką pasitelkdamas vietinio Varno poziciją. Pastarasis griežtai kritikuoja vokiečių turistus ir tai, kaip užrašyta Kuršių Nerijos istorija. "Žodžiai - lentos" ekspozicijos salėse yra vadinamieji "laisvi teksto fragmentai" (arba, kaip kad juos vadina pats Klotzekas, Drugiai), skriejantys per parodą ir primenantys apie žodžių laisvę bei jų skulptūrinę, materialinę vertę. Šiuo atžvilgiu ir Klotzekas, ir Mannas dirba su ta pačia medžiaga:

Tekstu

"Nie da in Nida" spauda ant odos, prikalta ant dirbtine oda aptrauktos plokštės, 2013

Lempa: "MANNO LAMPO" yra vienas objektų iš menininko esė. Tai laisva Thomas Manno skaitymo lempos kopijos reprodukcijos interpretacija, todėl užima svarbiausią vietą tekste.

Wilhelmo Klotzeko darbų parodą galite aplankyti Tomo Mano namelyje Nidoje iki 2013 metų vasaros pabaigos. Čia galite parsisiųsti parodos skelbimą.