2017-ųjų apžvalga ir planai 2018-iems

 MG 0433
Trigubas menininko Raulo Walcho pasivaikščiojimas: Nidos meno kolonija>miškas>Mirties slėnis, 7-asis Inter-formato simpoziumas, 2017. Andrej Vasilenko nuotrauka
Kai atsigręžėme į 2017-uosius, supratome, kad nuveikėme neįtikėtinai daug! Pabaigėme didelius projektus ir pradėjome naujus. Mezgėme naujas partnerystes ir dar kartą išvaikščiojome Nidą, braižėme naujus žinojimo žemėlapius ir mąstėme apie naujumą, senus mitologinius pasakojimus lyginome su šiuolaikiniais. Dėkojame tiems, kas mus seka, remia ir dalyvauja mūsų renginiuose! Žvilgtelėjus atgal, žvalgomės ir į šių metų planus.


PARODOS

Photo 01
Lipti nematomomis struktūromis. Apie ritualines disciplinuojančias praktikas. IV dalis: Lilestriomas. Akershus Kunstsenter, Lilestriomas, Norvegija, 2017. Amdrej Vasilenko nuotrauka

Paroda „Lipti nematomomis struktūromis. Apie ritualines disciplinuojančias praktikas“ 2017 m. vasario 10–kovo 12 d. eksponuotaAkershus meno centre Lilestriome (Norvegija). Kartu su šia ketvirta ir paskutine paroda baigėsi ir šešių institucijų rengtas dvejus metus trukęs rezidencijų ir parodų projektas vykęs trijose šalyse – Islandijoje, Lietuvoje ir Norvegijoje. Šis projektas tyrinėjo kasdienius ritualus kuriuos pasitelkiame norėdami pažaboti neribotą šiandienos laisvę ir ryšius tarp ankščiau gyvenusių žmonių papročių ir šiuolaikinių ritualų.

Menininkai: Eglė Budvytytė, Victoria Durnak, Gunnhildur Hauksdóttir, Berglind Jona Hlynsdóttir, Saulius Leonavičius & Vida Strasevičiūtė, Robertas Narkus, Augustas Serapinas, Kristin Tårnesvik
Kuratoriai: Eglė Mikalajūnė ir Samir M’kadmi
Projekto vadovė: Rasa Antanavičiūtė
 
508A0387-001
Parodos „JŪROS VEIDRODIS (Žalčio pasaka)“ atidarymas. Julijos Navarskaitės nuotrauka

Paroda The Many Headed Hydra #2: Jūros veidrodis (Žalčio pasaka)liepos 16–rugpjūčio 27 d. Nidos meno kolonijoje veikė kaip intervencija, pranašystė ir radijo žurnalas. Parodoje eksponuoti lietuvių ir užsienio menininkų darbai atsigręžė į jūrą ir tarpkultūrinę mitologiją, gretindami juos su šiandienos aktualijomis. Parodą aplankė 2176 lankytojų.

Dalyviai: Bryndis Björnsdottír, Cooltūristės, Ieva Epnere, Daniel Falb, Sonja Gerdes, Ulrike Gerhardt, Golden Diskó Ship, Emma Haugh, Suza Husse, Almagul Menlibayeva, Sondra Perry, Virgilijus Šonta, Elsa Westreicher
Kuratorės: The Many Headed Hydra (Emma Haugh, Suza Husse)
Projekto vadovė: Rasa Antanavičiūtė
 
22728921 1686664964701604 4883497414516850133 n
Parodos „JŪROS VEIDRODIS (Žalčio pasaka)“ atidarymas Berlyne. Emmos Haugh nuotrauka
 
Paroda „Jūros veidrodis (Žalčio pasaka)“ spalio 19–gruodžio 16 d. persikelė į Berlyną. The Many Headed Hydra (Daugiagalvės hidros) kolektyvo kuruota ekspozicija išniro po šiuo pseudonimu veikiančių menininkių ir kuratorių Emmos Haugh ir Suzos Husse įkurtoje meno erdvėje District Berlin. Parodą papildė nauji menininkai ir specialiai parodai sukurti jų kūriniai.
 
SIMPOZIUMAS
 
18673047 1526709864030449 3880090593772435856 o
Dūminė menininkės Ruth Proctor eisena „Dangus griūva“7-asis Inter-formato simpoziumas, 2017. Andrej Vasilenko nuotrauka

Gegužės 19–22 d. VDA Nidos meno kolonijoje vyko septintasis Inter-formato simpoziumas „Palei linijas“. Daugiau nei 50 menininkų, mokslininkų ir įvairių sričių praktikų susirinko diskutuoti ir patirti ne tik vietines linijas, bet ir įvairias jų išraiškas globaliuose peizažuose: nuo diagramų ir žemėlapių iki požeminių geo-energetinių srovių. Braižant, žemėlapiaujant, piešiant, vaikščiojant, įrašant, atliekant, rašant, skaitant, atspindint, dainuojant ir ieškant geo-energetinių linijų simpoziume atskleistos įvairios strategijos, perteikiančios šiandieninę kultūros ir visuomenės būklę.

Dalyviai: Awst & Walther, Zbynek Baladrán, Vitalij Červiakov, Christoph Fink, Nikolaus Gansterer, Morten Norbye Halvorsen, Ines Hochgerner, Sven Johne, Lina Lapelytė, Ruth Proctor, Karen O’Rourke, Artūras Raila, Astrit Schmidt-Burkhardt, Marcus Steinweg, Raul Walch, Jessica Warboys
Kuratoriai: Vytautas Michelkevičius ir Thomas Thiel
Apžvalgos: Aldžio Gedučio tekstas „Literatūroje ir mene“, Danutės Gambickaitės įspūdžiai Artnews.lt
Interaktyvi simpoziumo dokumentacija: http://alonglines.nidacolony.lt/
 
 NIDOS DOKTORANTŲ  MOKYKLA
 
 21016015 1625389607495807 9111477424619048172 o
Akimirka iš 5-osios Nidos doktorantų mokyklos „Tweezers & Squeezers“. Julijos Navarskaitės nuotrauka

Rugpjūčio 21–26 d. Nidos meno kolonijoje vyko Nidos doktorantų mokykla „Tweezers & Squeezers: Methodological Approaches and Research Methods in Art, Design and Architecture“. Intensyviuose vasaros kursuose dalyvaujantys doktorantai kartu su kviestiniais lektoriais nagrinėjo vizualiųjų menų, dizaino ir architektūros tyrimų metodus ir metodologijas. Penktąjį kartą rengiamoje vasaros mokykloje dalyvavo 15 atrinktų dalyvių, studijuojančių 9 Europos universitetuose, du iš jų – programos partneriai – Aalto universiteto Meno, dizaino ir architektūros mokykla (Aalto ARTS) Helsinkyje ir Helsinkio menų universitetas.

Kviestiniai lektoriai ir pranešėjai: dr. Joanne Morra, dr. Marquard Smith, Prof. Dave Beech, Prof. Adrian Rifkin, dr. Kęstas Kirtiklis, dr. Sofia Pantouvaki, Konstantinas Bogdanas

 REZIDENTAI

Nicola Godman (SE/CA)
Dalia Mikonytė ir Adomas Žudys (LT) / Neringa savivaldybės stipendiatai
Wolfgang Bender (AT) / rezidencijų mainų programa kartu su Austrijos Forarlbergo žemėmis
Liza Baliasnaja (LT/BE) & Sidney Barnes (UK/BE)
 
Curatron rezidencija
Evy Jokhova (EE/ UK)
 
Emma Haugh (IE/DE) ir Suza Husse (DE)
 
7-ojo Inter-formato simpoziumo „Palei linijas“ rezidencija
Ruth Proctor (UK/DE)
 

REZIDENTŲ PARODOS IR RENGINIAI

12-1
Małgorzatos Żurados (PL) paroda „Viską matančios akys“ projektų erdvėje „Sodų 4“. Lauryno Skeisgielos nuotrauka
 
Vasario 4 d. Nidos meno kolonijoje vyko audiovizualinis koncertas „Ateiviai Nidoje“. Renginio metu trys muzikai Petras Vyšniauskas, Saulius Astrauskas ir Vytautas Germanavičius bei fotomenininkas Gintautas Trimakas pristatė Kolonijoje rezidavusio kompozitoriaus Vytauto Germanavičiaus kūrinius.
 
Vasario 22 d. VDA Klaipėdos fakultete menininkė Sybille Neumeyer (DE) studentams pristatė savo kūrybą.
 
Kovo 1–17 d. projektų erdvėje „Sodų 4“ (Sodų g. 4, Vilnius) veikė Małgorzatos Żurados (PL) paroda „Viską matančios akys“.
 
Kovo 31 d. Liza Baliasnaja (LT/BE) ir Sidney Barnes (UK/BE) Nidos meno kolonijoje pristatė šokio performansą „Figūros“.
 
Balandžio 26 d. Raulis Walchas (DE) dalyvavo Šakių „Žiburio“ gimnazijos meno dienose „Plyta“. Menininkas vedė kūrybines dirbtuves, kurių metu mokiniai ant drobės tapė mobiliaisiais telefonais aplinkoje užfiksuotus fragmentus.
 
Rugsėjo 7–spalio 21 d. Jono Meko Vizualiųjų menų centre vyko buvusio VDA Nidos meno kolonijos rezidento Jay Gardo paroda „It’s the Frame Not the Painting“.
 
Spalio 19 d. Matilde Duus (DK) Klaipėdos E. Balsio menų gimnazijos moksleiviams pristatė savo kūrybą bei papasakojo apie savo kuruojamą parodų erdvę „Šiaurės ambasada“ Kopenhagoje.
 
Spalio 24 d. Ditte Knus Tønnesen (DK) Neringos meno mokyklos auklėtiniams pasakojo apie fotografiją, fotoaparatus bei savo kūrybą.
 
Lapkričio 10–gruodžio 2 d. POST galerijoje (Laisvės al. 51A, 4 aukštas, Kaunas) veikė Tomo Martišauskio personalinė paroda „HABAS“.
 
EDUKACINIS KŪRYBINIŲ UŽSIĖMIMŲ PROJEKTAS „KALEIDOSKOPAS: DIZAINAS IR FIKCIJA“
 
508A9813-001
Kristinos Skaldinos (LT) užsiėmimas su Neringos gimnazijos antrokais. Julijos Navarskaitės nuotrauka

2017-aisiais Nidos meno kolonija vykdė edukacinį kūrybinių užsiėmimų projektą „Kaleidoskopas: dizainas ir fikcija“. Projektas buvo skirtas 7‒18 metų moksleiviams ir siekė tyrinėti dizaino ir techonologijų įtaką visuomenei bei jos vertybėms. Per metus surengta 10 susitikimų su Kolonijoje reziduojančiais menininkais, kurie kūrybines dirbtuves vedėNeringos gimnazijos, Neringos meno mokyklos, Klaipėdos Eduardo Balsio menų gimnazijos mokiniams ir VDA Klaipėdos fakulteto studentams. Daugiau apie projektą pasakoja jo koordinatorė Nidos meno kolonijos rezidencijų programos kuratorė Skaistė Marčienė.

Kovo 14 d. Marianna Maruyama (US/IT) Neringos gimnazijos mokiniams vedė kūrybinį užsiėmimą

Balandžio 20 d. Maurícia Barreira Neves (PT) Neringos gimnazijos mokiniams vedė kūrybinį užsiėmimą „Ką mano kūnas tau sako?“.

Gegužės 10 d. Vitalijus Červiakovas (LT) kartu su Neringos gimnazijos šeštokais kūrė psichogeografinius žemėlapius.

Gegužės 11 d. Kristina Skaldina (LT) Neringos gimnazijos antrokams vedė edukacinį užsiėmimą, kuriame siekė mokykloje įgyjamas teorines žinias integruoti per kūno patyrimą.

Gegužės 25 d. Lina Lapelytė (LT) kūrybiniame užsiėmime „Muzika ne muzika“ su Neringos meno mokyklos mokiniais kalbėjosi apie Joną Narvą ir kasdieninius garsus.

Rugsėjo 28 d. Tomas Martišauskis (LT) kūrybiniame užsiėmime „Foto gaublys“ kartu su Neringos meno mokyklos mokiniais ir mokytojais modeliavo trimatį gaublį iš pasirinktos vietos fotografijos, aptarė skulptūros žanrą ir erdviškumo sąvoka jo kontekste.

Spalio 17 d. VDA Klaipėdos fakultete vyko zinų kūrybinės dirbtuvės, kurias vedė Paulius Petraitis/Paul Paper (LT).

Lapkričio 15 d. Neringos gimnazijos dešimtokai ir Marija Nemčenko (LT/UK) kūrybinio užsiėmimo metu aptarė visapusiškus (savi)reprezentacijos naratyvus. Mokiniai fotografavo jiems aktualias vietas ir diskutavo apie jų reikšmę.

Gruodžio 7 d. Neringos gimnazijos dešimtokai kartu su VDA Nidos meno kolonijos rezidente Neja Tomšic (SI) edukacinio užsiėmimo „Arbata penkiems“ metu aptarė arbatos prekybos istoriją, jos gėrimo ritualus ir kaip arbatos prekyba padarė įtaką visuomenės vertybėms. Kūrybinių dirbtuvių metu vyko arbatos gėrimo ceremonija.

Gruodžio 12 d. Teodora Nikčevic (ME) kartu su Klaipėdos E. Balsio menų gimnazijos aštuntokėmis kūrė ir rišo menininko knygą.

KIOSKAS

 17436240 1451460388222064 4041466278141556912 o
Sauliaus Leonavičiaus (LT) instaliacija „Info taškas“. Lino Ramanausko nuotrauka

Nors „Kiosko“ idėja gimė dar 2016-ųjų pabaigoje, tik 2017-aisiais pavyko šią erdvę paversti nauja, maža, laikinai šaltuoju metų sezonu Nidos meno kolonijos kuruojama projektų erdve. Buvusiame spaudos kioske, stovinčiame pagrindinės Taikos gatvės pradžioje, eksponuojami Kolonijos rezidentų kūriniai ir projektai. Projektas iš dalies finansuojamas Lietuvos kultūros tarybos ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos. Projekto globėjas ‒ Andrius Tamaliūnas.

Kovo 20‒balandžio 9 d. projektų erdvėje „Kioskas“ veikė Sauliaus Leonavičiaus (LT) instaliacija „Info taškas“.

Balandžio 13‒gegužės 7 d. projektų erdvėje „Kioskas“ veikė Wolfgango Benderio (AT) instaliacija „Viskas“.

Gegužės 11‒19 d. projektų erdvėje „Kioskas“ veikė Lino Kutavičiaus (LT) šviesos instaliacija „Gintaro projektorius“.

Spalio 26‒lapkričio 26 d. projektų erdvėje „Kioskas“ veikė Evy Jokhovos (EE/UK) šviesos instaliacija „Švyturys“.

Lapkričio 24‒gruodžio 26 d. projektų erdvėje „Kioskas“ veikė Tanjos Lažetić (SI) instaliacija „Raganos nėra namie“.

Gruodžio 31‒2018 m. sausio 21 d. projektų erdvėje „Kioskas“ veikia Marijos Nemčenko (LT/UK) instaliacija „Kaip iškepti gulbę?“.

STUDENTŲ PRAKTIKOS

 19667459 1571299969571438 73629671070232650 o
VDA Dizaino katedros studentų praktika „Eco playscape design“. Julijos Navarskaitės nuotrauka
 
2017-aisiais Kolonijoje vyko daugiau nei 20 tarptautinių  Vilniaus dailės akademijos studentų praktikų, kuriose dalyvavo kviestiniai dėstytojai iš Latvijos, Suomijos, Danijos, Austrijos ir kitur. Pasklaidykite įsimintiniausius albumus:
 

KONFERENCIJOS

18424125 1453687981319693 8388357148724656029 n
Rejmyre Art Lab seminaras „Atkuriamasis kaimiškumas“ Nidoje. Vytauto Michelkevičiaus nuotrauka

Gegužės 7–10 d. Nidos meno kolonijoje vyko Kolonijos partnerių atokiame Švedijos kaime įsikūrusios ir ilgalaikius vietos tyrimus atliekančios menininkų organizacijos Rejmyre Art Lab organizuojamas seminaras „Atkuriamasis kaimiškumas“.

Rugpjūčio 5–12 d. Nidos meno kolonijoje vyko savaitę trukusi paveldosaugos vasaros mokykla „Kultūriniai kraštovaizdžiai“. Bendradarbiaujant su Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija ir Vilniaus universiteto Istorijos fakultetu, projekte dalyvavo 15 atrinktų paveldosaugos, architektūros, meno istorijos specialistų bei studentų, nagrinėjusių  kultūrinių kraštovaizdžių temą. Nuotraukos.

Rugsėjo 8–10 d. Nidos meno kolonijoje vyko tarptautinė mokslinė konferencija „Gyvenimas tarp vandenų: Neringos architektūros paveldas ir kasdienybė“. Ją organizavo 25-metį minintis ICOMOS Lietuvos Nacionalinis komitetas, Neringos savivaldybė ir Algimanto Zavišos labdaros ir paramos fondas. Konferencijos metu VDA Nidos meno kolonija pripažinta kaip geriausias 2016 metų rekreacinės architektūros kūrinys!

Rugsėjo 14–15 d. Nidos meno kolonija savo veiklą pristatė ELIA Europos menų institutų lygos (The European League of Institutes of the Arts) organizuojamoje konferencijoje „Making a Living from Arts“.

 LEIDINIAI

Apie Naujuma web

2017-ųjų gegužę pasirodė 160 puslapių projekto „Lipti nematomomis struktūromis. Apie ritualines disciplinuojančias praktikas“ katalogas, kuriame publikuojami kuratorių Eglės Mikalajūnės, Samiro M’kadmi ir Agnės Bagdžiūnaitės tekstai, keturių parodų dokumentacija ir menininkų sukurtų darbų aprašai.

Metų pabaigoje išleistas 192 puslapių 8-asis VDA Nidos meno kolonijos žurnalas, reziumuojantis 2015-ųjų rugsėjo – 2017-ųjų balandžio Kolonijos veiklas ir reflektuojantis jas per naujumo prizmę.

Pernai pasirodė antrasis teminis TransArtists žurnalo apie rezidencijas numeris. Jame ir VDA Nidos meno kolonijos meno direktoriaus dr. Vytauto Michelkevičiaus tekstas. Kviečiame paskaityti!

BENDRADARBIAVIMAS

neringa full 00007
Kadras iš Dalios Mikonytės ir Adomo Žudžio videoprojekcijos
 
VDA Nidos meno kolonija nuo 2013-ųjų keisdamiesi menininkais bendradarbiauja su rezidencijų programa AiR Krems. 2017-aisiais Kremse rezidavo menininkų kolektyvas „Pakui Hardware“ (Ugnius Gelguda ir Neringa Černiauskaitė), o Nidos meno kolonijoje – austrų menininkė Ines Hochgerner. Kremso rezidencijos meno taryba nusprendė, kad 2018-ųjų rugpjūtį ir rugsėjį Austrijoje praleis menininkė Irma Stanaitytė-Bazienė.

Neringos savivaldybės taryba kartu su Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonija, nuo 2012-ųjų įsteigė Neringos savivaldybės meno stipendiją, skirtą vizualiųjų ir taikomųjų menų, dizaino, architektūros, dailės istorijos, teorijos ir kritikos profesionalams. Šeštąjį kartą skelbtą konkursą pernai laimėjo menininkai Dalia Mikonytė ir Adomas Žudys. Kūrėjų kolektyvas konkursui pateikė šiuolaikišką Neringos ir Kuršių nerijos įamžinimo ir dokumentavimo idėją – fotogrametrijos būdu menininkai nuskanuos į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą įrašytą unikalią Lietuvos vietovę.

Rugsėjį Nidos meno kolonija kartu su aštuoniais partneriais pradėjo Inter-PAGAN (Inter & Pan-disciplinary Arts & Grounded Anthropocene Network, liet. Tarp- ir pan-disciplininių menų ir įžeminto antropoceno tinklas) tinklo veiklą. Vienerius metus veiksiantis tinklas apjungia kuratorinius meninius ir kultūrinius tyrimus bei jų mainus tarp Baltijos-Šiaurės šalių, Lenkijos ir Škotijos, siekia suprasti ir plėtoti žinias apie vietos kultūros paveldo tradicijų jungtis su šiuolaikiniu menu, muzika, naujosiomis medijomis, senųjų amatų gaivinimu ir politika Šiaurės Europoje. Gyvuose ir virtualiuose susitikimuose tinklo partneriai dalinsis vietinių kontekstų tyrimais, kurie bus pristatyti Nidos meno kolonijoje 2018-ųjų birželį vyksiančiame 8-ajame Interformato simpoziume.

Nuo 2017-ųjų liepos Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonija kaip partnerė dalyvauja Europos Sąjungos programos „Kūrybiška Europa 2014-2020“ projekte „4Cs: From Conflict to Conviviality through Creativity and Culture“ (liet. „4Cs: nuo konflikto iki sugyvenimo per kūrybiškumą ir kultūrą“).

Praėjusių metų pabaigoje Nidos meno kolonija susipažino su Kairo ir Aleksandrijos šiuolaikinio meno institucijomis Contemporary Image CollectiveMedrarNile Sunset AnnexArtellewa Art Space ir MASS Alexandria. Su pastarąja nuo 2018-ųjų vykdysime rezidencijų mainus.

DŽIAUGIAMĖS IR DIDŽIUOJAMĖS

Džiaugiamės, kad Nidos meno kolonijos Taryboje savo kadenciją 2017-aisias pradėjo naujas narys parlamentaras, diplomatas, menininkas ir mokslininkas dr. Arūnas Gelūnas!

Mūsų buvusi kolegė, menininkų rezidencijos kuratorė Živilė Etevičiūtė laimėjo Kultūros ministerijos skelbtą konkursą eiti kultūros atašė pareigas Lietuvos Respublikos diplomatinėje atstovybėje Švedijos Karalystėje, Suomijos Respublikoje ir Danijos Karalystėje.

2018-ųjų PROGRAMA TRUMPAI

25. 508A9986

Šiemet kartu su Jumis nekantriai laukiame šių artėjančių įvykių:

Birželio 20‒24 d. 8-asis Interformato simpoziumas apie skaitmeninio įžeminimo apeigas (On Rites & Terrabites)

Liepos 20‒rugpjūčio 31 d. tarptautinė vasaros paroda. Dalyviai: Špela Petrič, Petras Išora ir Ona Lozuraitytė, Lina Lapelytė. Kuratorius Vytautas Michelkevičius

Rugpjūčio 26‒rugsėjo 2 d. 6-oji Nidos doktorantų mokykla „…naked on the beach…“

Nauji rezidentų kūriniai projektų erdvėje „Kioskas“

Kovą startuoja projektas „Paradigmos poslinkis: nuo tradicinių prie kūrybinių industrijų“, kurį vykdome bendradarbiaudami su Kuldygos miestu Latvijoje

Balandžio mėnesį Vilniuje vyks tarptautinė piešinių paroda „Dark Drawn“. Kuratorius Ian Damerell.

DĖKOJAME

Jei pasiekėte šį paskutinįjį metų apžvalgos skyrių, spėjote įsitikinti, kad per juos nuveikėme tikrai nemažai. Viso to nebūtų arba būtų kur kas mažiau be partnerių ir rėmėjų, kuriems norime padėkoti už pasitikėjimą mumis 2017 metais: