Performatyvios vaišės „Kioske“

kaip iskepti gulbe

Šiuos metus simboliškai užbaigsime performatyviomis menininkės Marijos Nemčenko (LT/UK) vaišėmis ir intaliacija „Kaip iškepti gulbę?“. Gruodžio 29 d. 16 val. susitikime projektų erdvėje „Kioskas“ (Taikos g. pradžioje, Nida). Instaliacija veiks iki 2018 m. sausio 21 d.

2003-ųjų liepąDidžiosios Britanijos bulvarinis laikraštis „The Sun“ pirmąjame puslapyje išspausdino sensaciją, pavadinimu „Gulbės kepsniai. Pabėgėliai Karalienės paukščius vagia šašlykams“ (angl. Swan Bake. Asylum Seekers steal the Queen’s birds for barbeques). „The Sun“ teigė, kad imigrantai iš Rytų Europos įvilioja karališkuosius paukščius į spąstus, o pagautus kepa. Pasirodo, kad taip daroma, nes gulbių mėsa šiose šalyse (įskaitant ir Lietuvą)yra laikoma delikatesu. Šis straipsnis tapo pavojingu nacionalizmo įrankiu ir pasirodė strategiškai patogiu metu ‒ prieš Baltijos šalims įstojant į Europos sąjungą, o tai sutapo nu nuojautomis, kad netrukus ir į Britaniją atsiris nauja „šviežių imigrantų“ banga. Dabar, 2017-aisiais, po BREXIT’o audrų ir beveik po 15 metų nuo straipsnio pasirodymo, kviečiu tave, mielas svety, išvysti tradiciją, kuri privertė Didžiąją Britaniją pasakyti Sąjungai sudie! 

Projektas iš dalies finansuojamas Lietuvos kultūros tarybos ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos. Projekto globėjas ‒ Andrius Tamaliūnas.