Rezidentai Nidoje 2017-ųjų lapkritį

 508A7832
Skaitės Marčienės nuotrauka
VDA Nidos meno kolonijos menininkų rezidencijos programoje lapkritį dalyvauja net septyni nauji kūrėjai: Lydia Nsiah (AT), Dalia Mikonytė ir Adomas Žudys (LT), Julia Rautenhaus (DE), Marie Raffn ir Signe Boe (DK), Marija Nemčenko (LT/UK), Tanja Lazetic (SI).
lydia
Nuotrauka iš menininkės archyvo
 

Lydia Nsiah (AT) (g. 1985) gyvena ir dirba Vienoje. Magistro laipsnius menininkė įgijo vizualiųjų menų bei kino ir medijų studijų srityse. Studijavo Vienoje, Berlyne, Monrealyje, Amsterdame. Šiuo metu būdama Vienos menų akademijos doktorantė Lydia domisi ribiniais reiškiniais kine, fotografijoje, tekste ir instaliacijoje. Jos kūryba avangardinio ir taikomojo kino, atminimo ir užmaršties kultūros, klaidų bei audiovizualinio meno ir fotofilmų temomis publikuota ir eksponuoja tarptautiniu mastu. Nuo 2015-ųjų Lydia yra Vienoje įkurtos video ir kino menininkų platformos Golden Pixel Cooperative narė.

Rezidencijos metu Lydia Nsiah dirbs ties projektu „Pamiršta juosta“. Tai projektas, kalbantis apie užmarštį kaip procesą, o jam atlikti menininkė naudoja pasibaigusio galiojimo 16 mm kino juostą. Menininkė mano, jog kūrybinis nesėkmės produktyvumas, kuris būtų „matomas“ nesančiuose, nublukusiuose ir iškreiptų spalvų išryškintuose kadruose, simbolizuoja iš pasenusių cheminių medžiagų gautų judančių vaizdų ir garsų „kinematografinę užmarštį“. Rizika neturėti jokios tuščios, pamirštos (fizinės) ir blunkančios kasdienės akimirkos erdvės įrašymo dokumentacijos, išskyrus titrus ekrane, išlieka viso meninio ir potencialiai efemeriško dokumentavimo proceso metu.


Zudys Mikonyte personal photo 01
Nuotrauka iš menininkų archyvo
 

Dalia Mikonytė ir Adomas Žudys (LT) dirba ir kaip menininkų kolektyvas, ir atskirai. Dalia Mikonytė ‒ menininkė ir tyrėja, menininkių grupės Cooltūristės ir LTMKS (Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjungos) narė. Adomas Žudys daugiausiai dirba su dideliais gatvės meno projektais, trafaretais, video maping technika. Menininkų duetas kuria fotografijos, video, 3D ir teksto medijomis. Jų darbuose jungiasi klasikinės meno išraiškos formos ir nauji technikos bei mokslo atradimai. Menininkus domina intymi ir vieša erdvė bei laikas, asmeninės ir grupinės patirtys, tapatybė ir jos reprezentacija, ženklai ir tikrovė. Dalios ir Adomo interesai ir inspiracijos balansuoja tarp istorijos ir šiuolaikinio meno, teorijos ir sentimentų.

Dalia Mikonytė ir Adomas Žudys ‒ šių metų Neringos savivaldybės stipendiatai. Rezidencijos metu Dalia ir Adomas kurs „Neringos ir Kuršių Nerijos studiją“ ‒ siurrealistinį video, komplimentą Neringos miestui ir Kuršių Nerijai. Skirtingi pastatų dydžiai, kampai ir trikdžiai leidžia patirti kiekvieną miestą dar nepažįstamu būdu. Video įrašas parodo žiūrovui virtualų miesto turą, kuriame sena, nauja, tradiciška ir skaitmeniška yra susipynę.

 
julia
Florian Zeeh nuotrauka
 

Julia Rautenhaus (DE) (g. 1982) gyvena ir dirba Diuseldorfe (Vokietija). Julia kuria instaliacijas, scenografiją, kostiumus, objektus, performansus bei fotografijas. 2009-aisiais baigė Diuseldorfo meno akademiją. Teatro projektuose bei atvirose erdvėse kurdama instaliacijas ir performansus Julia bendradarbiauja su kitais menininkais ir mokslininkais. Kūryboje menininkė grumiasi su erdve ir vieta, kurią atskleidžia, naudodamasi jos istoriniu kontekstu ir gausiomis duomenų apie ją variacijomis. Julia Rautenhaus domina, kaip menas ilgainiui gali pakeisti vietą arba patalpą, ypač kai yra trumpalaikis.

Rezidencijos Nidos meno kolonijoje metu Julia tęs projektą pradėtą Vilniuje, kur ji susidomėjo Lietuvos piliakalnių istorija ir architektūra. Julia Rautenhaus dalyvauja Vilniaus miesto savivaldybės Kultūros skyriaus, Vilniaus dailės akademijos ir Diuseldorfo savivaldybės Kultūros skyriaus mainų programoje.

 

signe and marie nida

Marie Raffn & Signe Boe (DK) yra 2016-aisiais susikūrusi danių menininkių grupė. Tais pat metais Marie Raffn įgijo magistro laipsnį Malmės menų akademijoje. S. Boe 2017-aisiais baigė studijas Karališkojoje Danijos menų akademijos Vizualiųjų menų mokykloje. Be kino, skulptūros ir tekstų rašymo menininkes domina kalbiniai ir kultūriniai nesusipratimai, vertimai ir mainai.

Kūriniui „Betoniniai žirgai“ menininkės VDA Nidos meno kolonijoje rinks medžiagą apie Danijos ir Lietuvos istorines sąsajas, ypatingai dėmesį skiriant 1930-ųjų prekybai, kai danų betonas buvo mainomas į lietuviškus arklius.

 
Marija Nemcenko
Nuotrauka iš menininkės archyvo
 

Marija Nemčenko (LT/UK) menininkė ir edukatorė, gyvenanti Glazge (Škotija). 2013-aisiais ji baigė skulptūros bakalauro studijas Kambervelo menų koledže, o 2016-aisiais įgijo magistro laipsnį Glasgo meno mokykloje. 2018-aisiais Marija dalyvaus Šiuolaikinio meno centro Glasge kuruojamoje alternatyvaus švietimo programoje „Piliečių vaizduotės mokykla“. Ši mokykla tiria, kokią įtaką kūrybinės alternatyvios struktūros gali turėti piliečių visuomenėje. Nepaisant to, kad Marija Nemčenko gyvena Glazge, menininkė dirba Britanijos, Lietuvos ir Maroko, kur dalyvauja parodose bei įvairiose kūrybinio mokymo veiklose. Kitąmet vyksianti personalinė menininkės paroda „Brut“ įtraukta į Glazgo tarptautinės bienalės programą. Marijos tarpdisciplininė praktika tiria šiuolaikinius mitus ir jų platinimą populiomis medijomis. Ją ypač domina stereotipai, kurie šiandieniniame pasaulyje tampa lemiančiais įrankiais. Siekdama išbandyti mitais ir legendomis pagrįstą realybės supratimą, Marija kuria satyrinius ir fikcinius scenarijus, tiriančius kultūrinių identitetų temas, migraciją ir orientalizmą.

Rezidencijos metu Marija dirbs prie tyrimo, siekiančio atskleisti nematomą tarp faktų ir fikcijo esančią ribą, kuria mėgsta manupuliuoja modernūs „tiesos skelbėjai“. Remdamasi laikraščio „The Sun“ 2003-aisiais publikuotu straipsniu apie lietuvių migrantus, Marija kurs dokumentinės fikcijos filmą „Swan Bake“ („Gulbės apkepas“).

 
tanjaL
Nuotrauka iš menininkės archyvo
 

Tanja Lažetić (SI) gyvena Liublijanoje (Slovėnija), baigė architektūros studijas Liublijanos universitete. Menininkė dirba su fotografijos, video ir garso medijomis, kuria instaliacijas ir performansus, o savo kūrybą sieją su asmeninėmis istorijomis, prarastomis iliuzijomis ir beikeičiančiu moters vaidmeniu visuomenėje. Per pastarąjį dešimtmetį Tanja išleido daugiau nei dvidešimt menininko knygų, viena jų įtraukta į Phaidon leidžiamą „Fotografijos knyga: istorija“ 3-ąjį tomą. 2015-aisiais už savo fotografijas menininkė apdovanota trečiaja vieta Liublijanos Tarptautinėje keramikos trienalėje ir bronzos prizu Nanjingo festivalyje (Kinija). Šiemet Tanjai įteiktas svarbiausias Slovėnijos valstybinis apdovanojimas ‒ Rihard Jakopič vardo premija.

Rezidencijos metu Tanja dirbs ties tyrimu apie moterų vaidmenį visuomenėje. Ji ieškos inspiracijų senovės legendoje apie Lilitą, moterį nakties demonę.